Dzień otwarty jeszcze we wrześniu
- W czerwcu zewnętrzna firma wykonała inwentaryzację budynków przy ul. Kamionka 11a, która pozwala na dokładne określenie szczegółów związanych z wymiarami budynku, rozkładem pomieszczeń oraz usytuowaniem ciągów komunikacyjnych. W ostatnich dniach uczelnia otrzymała, zleconą również zewnętrznej firmie, koncepcję potencjalnego remontu, która pozwoli określić ramy finansowe inwestycji. W drugiej połowie września planowany jest dzień otwarty na Kamionce dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego - wyjaśnia Adam Koprowski, rzecznik prasowy Uniwersytetu Jagiellońskiego.
O "Kamionce" zrobiło się bardzo głośno
Przypominamy, że 17 maja br. władze Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały poinformowane przez Koło Młodych zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym „Inicjatywa Pracownicza” o rozpoczęciu strajku okupacyjnego na terenie nieczynnego domu studenckiego przy ul. Kamionka 11 w Krakowie.
- Osoby protestujące dostały się do obiektu uniwersyteckiego w sposób nielegalny i z naruszeniem obowiązujących norm prawnych, a sam strajk nie został nigdzie zgłoszony - informowała wówczas w oficjalnym komunikacie uczelnia.
W poniedziałek, 20 maja, władze uczelni podjęły decyzję o konieczności wyłączenia gazu i prąd w "Kamionce". Protestujących studentów wspierali też niektórzy pracownicy UJ.
Władze uniwersytetu pojawiły się 20 maja w akademiku "Kamionka" by porozmawiać z protestującymi. Gdy jednak okazało się, że przedstawiciele UJ nie chcą się zgodzić, by w rozmowach wzięły udział również media, studenci odmówili dalszych negocjacji.
- Nie wiemy kto przebywa w budynku należącym do UJ, a jednocześnie ponosimy odpowiedzialność za ich życie i zdrowie. Nie wiemy, kto wchodzi, kto wychodzi. To sytuacja skandaliczna! Wzywamy do pokojowego opuszczenia "Kamionki" i dalszych rozmów - mówiła Monika Harpula, kanclerz UJ.
-Media to nasza jedyna broń, żeby świat o naszych głosach usłyszał - mówiła Róża, jedna z protestujących osób: - Zostaniemy tutaj tak długo, aż nie zostaną spełnione nasze żądania. To my jesteśmy budulcem uniwersytetu i to nasze potrzeby powinny być realizowane.
W czwartek, 23 maja władze UJ przedstawiły nowe stanowisko ws. postulatów zgłoszonych przez Koło Młodych Zrzeszonych w Ogólnopolskim Związku Zawodowym "Inicjatywa Pracownicza". Podtrzymywały w nim m.in. decyzję o wstrzymaniu sprzedaży akademika "Kamionka". Apelowały też do osób okupujących akademik, by go opuściły. Protestujący zostali zaproszeni przez przedstawicieli władz UJ na dalsze rozmowy, jednak nie pojawili się na nich. Do porozumienia doszło dopiero 27 maja.
Władze UJ zobowiązały się m.in. do tego, że zlecą niezależną wycenę remontu w budynku „Kamionka” oraz ustalą liczbę uprawnionych osób zainteresowanych zamieszkaniem w byłym akademiku. Protestujący z kolei nie ponieśli odpowiedzialności dyscyplinarnej za branie udziału w okupacji "Kamionki". Wszystkie protestujące osoby opuściły budynek do wyznaczonego terminu - 29 maja br. do godz. 14.
W sklepach jest coraz drożej i nadchodzą kolejne podwyżki
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?