5 z 12
Mariusz Szczygieł...
fot. Piotr Smolinski

Mariusz Szczygieł

Starsi pamiętają go jako prowadzącego pierwszy talk-show w polskiej telewizji "Na każdy temat". Dziś Mariusz Szczygieł to uznany autor książek reporterskich, laureat wielu nagród, w tym ubiegłorocznej Nagrody Literackiej Nike za tom reportaży "Nie ma".

Debiutował w 1996 roku książką ''Niedziela, która zdarzyła się w środę'', ale prawdziwa popularność przyszła wraz z opublikowanym 10 lat później zbiorem reportaży o Czechach ''Gottland''.

Najnowsza książka Mariusza Szczygła, która ukazała się jesienią tego roku to ''Osobisty przewodnik po Pradze'', w którym reporter oprowadza czytelnika po swoich ulubionych miejscach w stolicy Czech.

Jeśli wybieracie się do Pragi, koniecznie przeczytajcie Szczygła. Spokojnie można cytować go w stolicy Czech, jest tam równie popularny jak w Polsce.

6 z 12
Justyna Kopińska...
fot. Przemyslaw Swiderski

Justyna Kopińska

Reporterka, której kolejne książki to hity, choć poruszane przez nią tematy są z gatunku tych najmroczniejszych. "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie" o kilkudziesięciu latach okrutnego systemu kar w sierocińcu sióstr Boromeuszek w Zabrzu to jej debiut. Od tego momentu można śmiało powiedzieć, że Kopińska kolekcjonuje nagrody i wyróżnienia, a sale podczas spotkań z nią pękają w szwach.

Justyna Kopińska jest autorką pięciu książek reporterskich, a trudne tematy to jej specjalność. Poza wspomnianym tomem reportaże Justyny Kopińskiej znajdziecie w tomach: "Polska odwraca oczy", "Z nienawiści do kobiet", "Obłęd" i wydane w tym roku "Lekarstwo dla duszy".

7 z 12
Ziemowit Szczerek...
fot. fot. Albert Zawada, materiały prasowe

Ziemowit Szczerek

Specjalista od alternatywnej historii Polski oraz historii podróżnych po Europie Środkowej, Bałkanach, Europie Wschodniej opisywanych z perspektywy reportera, który nie udaje, że jest obiektywny i zdystansowany. O takim stylu mówi się: literatura gonzo.

Laureat Paszportu Polityki za rok 2013 w kategorii literatura za "przewrotną i wspaniale napisaną książkę, która pokazuje, że żadna podróż, a zwłaszcza podróż na Wschód, nie jest niewinna", czyli za "Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian".

Szczerek debiutował w 2010 roku "Paczką radomskich", od tego czasu na koncie ma już jedenaście pozycji. Najnowsza "Cham z kulą w głowie" ukazała się w tym roku. To kryminał noir, oczywiście, osnuty na alternatywnej wizji historii Polski.

W najnowszej powieści Szczerka układu sił na arenie międzynarodowej nie zdefiniowała wojna, która okazała się lokalną potyczką zaledwie. Hitler zginął w tajemniczych okolicznościach, Sowiecja jest prowincjonalnym krajem na wschodzie, a optykę dla Polski wyznaczają Francja i Anglia. No i mamy kolonie, kupioną od Hiszpanii wysepkę na Karaibach.

8 z 12
Łukasz Orbitowski...
fot. Grzegorz Jakubowski

Łukasz Orbitowski

Na początku pisarskiej przygody Łukasz Orbitowski specjalizował się głównie w literaturze fantastycznej. Dziś to autor nagradzanych książek beletrystycznych. Laureat Paszportu „Polityki”.
Jego ostatnia książka "Kult" to powieść o cudach, a właściwie o jednym. 1983, okres największej beznadziei Polski Ludowej. Po prowincjonalnych parafiach rozchodzi się wieść o Maryi ukazującej się na działkach w podwrocławskiej Oławie. Kościół odcina się od objawień, a generał Jaruzelski grzmi o religijnej ciemnocie. Mimo milicyjnych szykan dziesiątki tysięcy pątników nadciągają do małego miasteczka.
Prostoduszny rencista Heniek z nadludzką konsekwencją dąży do wybudowania wielkiego sanktuarium, które ma konsekrować papież Polak.

Łukasz Orbitowski pracuje obecnie nad nową powieścią "Chodź ze mną". To, jak mówi autor, powieść "o wielkiej miłości, jeszcze większej ucieczce i o tych co na niebie". Akcja powieści będzie toczyć się między innymi w Gdyni, pod koniec lat pięćdziesiątych. I tak, jak w przypadku „Kultu” będzie oparta na faktach. Tym razem fabuła zostanie oparta na dwóch historiach, które miały miejsce w 1959 roku. Pierwszą jest wielka ucieczka z Gdyni do Szwecji radzieckiego kapitana niszczyciela Nikołaja Artamonowa i polskiej studentki stomatologii Ewy Góry.



Pozostały jeszcze 3 zdjęcia.
Przewijaj aby przejść do kolejnej strony galerii.

Polecamy

Na Wiktorówkach odsłonięto tablicę z okazji 150-lecia przewodnictwa tatrzańskiego

Na Wiktorówkach odsłonięto tablicę z okazji 150-lecia przewodnictwa tatrzańskiego

Groźne wypadki pod Krakowem! Zderzenie czterech samochodów i motocyklisty z autem

Groźne wypadki pod Krakowem! Zderzenie czterech samochodów i motocyklisty z autem

Wędki, przynęty, pontony. Takich targów dla wędkarzy jeszcze w Krakowie nie było

Wędki, przynęty, pontony. Takich targów dla wędkarzy jeszcze w Krakowie nie było

Zobacz również

Na Wiktorówkach odsłonięto tablicę z okazji 150-lecia przewodnictwa tatrzańskiego

Na Wiktorówkach odsłonięto tablicę z okazji 150-lecia przewodnictwa tatrzańskiego

Protestowali przeciwko zabijaniu zwierząt i targom łowieckim w Krakowie

Protestowali przeciwko zabijaniu zwierząt i targom łowieckim w Krakowie