Mowa o… ponad milionie osób! Przepisy muszą pomagać w pierwszej od II wojny światowej tak masowej zmianie pokoleniowej w polskim sektorze prywatnym, czyli w sprawnym przekazywaniu biznesów w młodsze ręce.
Propozycja BCC: dopuśćmy fundacje, jak na Zachodzie
Business Centre Club zwraca uwagę na konieczność zapewnienia przedsiębiorcom należytych instrumentów prawnych umożliwiających zarówno przekazanie biznesu następcom, jak i umożliwiających zabezpieczenie tego biznesu w związku ze zmianą pokoleniową.
- Obecnie możliwość funkcjonowania na gruncie polskich przepisów fundacji prywatnych wyklucza tworzenie wehikułów, które pozwalać będą na przeprowadzenie procesu sukcesji w sposób zbliżony do procesów tego typu obserwowanych w innych krajach – mówi prof. Adam Mariański ekspert ds. sukcesji biznesu i restrukturyzacji.
Dodaje, że stan taki zmusza to przedsiębiorców do korzystania z rozwiązań oferowanych przez inne kraje, nawet w sytuacji, gdy będą to rozwiązania znacznie droższe pod kątem finansowym oraz podatkowym.
Z uwagi na fakt, że instytucja fundacji znana jest polskiemu porządkowi prawnemu, Business Centre Club rekomenduje wprowadzenie do krajowego porządku prawnego dopuszczalności funkcjonowania fundacji prywatnych na wzór podmiotów tego typu występujących w innych krajach UE. Zmiany nie wymagałyby wprowadzenia zupełnie nowej instytucji prawnej, z uwagi na uregulowaną na poziomie ustawowym materię dotyczącą fundacji, jednakże wymagałyby dokonania odpowiednich zmian w ustawie z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach.
BCC proponuje w szczególności:
- wprowadzenie regulacji umożliwiającej zawiązanie fundacji realizującej cele inne niż o charakterze użyteczności publicznej, tj. cele prywatne w interesie oznaczonej jednostki bądź grupy (beneficjentów fundacji), przy czym pożądanym byłoby wprowadzenie wprost dopuszczalności funkcjonowania fundacji prywatnych o charakterze rodzinnym,
- określenie reguł dotyczących zarządzania majątkiem fundacji oraz określania kręgu beneficjentów uprawnionych do majątku fundacji, celem określenia ram funkcjonowania fundacji,
- określenie zasad nadzoru i kontroli nad fundacją przez organy wewnętrzne fundacji oraz właściwe organy administracji państwowej,
- wprowadzenie regulacji umożliwiającej dochodzenie przez beneficjentów fundacji określonych świadczeń bądź praw w związku z postanowieniami statutu fundacji i jej celami,
- dopuszczenie występowania fundacji prywatnej w obrocie w celu realizacji interesu jej beneficjentów, w szczególności poprzez umożliwienie jej prowadzenia działalności gospodarczej.
ZOBACZ KONIECZNIE:
