- Święto jest organizowane od blisko 20 lat dla upamiętnienia historycznej daty remontu Sukiennic według projektu Tomasza Prylińskiego w XIX wieku. 2 sierpnia chcemy zaprosić dosłownie wszystkich do poszerzenia wiedzy na temat Sukiennic. Nasze święto w dużej mierze ma charakter edukacyjno-historyczny - mówi Małgorzata Rusiłko, prezes Towarzystwa KRAM.
Już 2 sierpnia, w samo południe rozlegnie się hejnał mariacki, który uroczyście rozpocznie oficjalną część obchodów Święta Sukiennic. Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem: „Hala kupiecka Sukiennic to też muzeum”. Na obchody zaproszeni są dosłownie wszyscy: mieszańcy Krakowa, goście i turyści.
Po uroczystym powitaniu będzie można wziąć udział w arcyciekawych historycznych wycieczkach po Sukiennicach.
Zwiedzanie Sukiennic odbędzie się o pełnych godzinach:
- godz. 13.00, 14.00, 15.00 (wersja po polsku)
- godz. 16.00 (wersja po angielsku)
Z przewodnikiem spotkamy się przy wejściu do hali kupieckiej od strony pomnika Adama Mickiewicza, czyli pod legendarnym nożem. Faktami z historii Sukiennic i ciekawostkami dzielić się będą przewodnicy z Muzeum Krakowa: pani Justyna Kasińska, pan Walery Bubień oraz pan Emil Bajorek. Bezpłatne oprowadzanie po Sukiennicach - „Sukiennice od A do Z” - to nie wszystkie atrakcje. Obchodom będzie towarzyszyła krakowska i polska muzyka a w hali Sukiennic serwowany będzie słodki poczęstunek.
Z kolei w godz. 17.00-19.00 odbędzie się zwiedzenia muzeum "Rynek Podziemny".
Organizatorem Święta Sukiennic jest Stowarzyszenie Użytkowników i Miłośników Historii Sukiennic - Towarzystwo KRAM, kultywujące szczytne tradycje krakowskiego kupiectwa.
Sukiennice – symbol Krakowa
Święto Sukiennic jest obchodzone od 2005 roku dla upamiętnienia restauracji Sukiennic w latach 1875-1879. Jak mówi Małgorzata Rusiłko, prezes Towarzystwa KRAM: „Jesteśmy niezmiernie dumni z kultywowania dobrych tradycji handlu rodzinnego i szerzenia wiedzy o historii Sukiennic”.
Od powstania kamiennych kramów w 1257 roku, przez gotyckie Sukiennice za czasów Kazimierza Wielkiego, renesansową odbudowę Pankracego w XVI wieku oraz XIX-wieczną przebudowę, aż do dzisiaj Sukiennice cieszą się zasłużoną sławą i w Polsce, i na całym świecie. Choć obecny kształt Sukiennic w niczym nie przypomina pierwotnego budynku z XIII wieku - przez wieki budowla uległa wielu przemianom - wciąż stanowi jeden z najbardziej znanych zabytków Krakowa i symboli miasta.
Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?
