https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sukiennice w Krakowie zapraszają na ważne wydarzenie. Nadciąga wielkie święto najstarszego polskiego centrum handlowego

Aleksandra Łabędź
Tak Święto Sukiennic wyglądało w minionych latach
Tak Święto Sukiennic wyglądało w minionych latach Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Krakowskie Sukiennice, nazywane najstarszym polskim centrum handlowym, znów będą obchodzić swoje święto. Tegoroczne obchody odbywają się pod hasłem „Hala kupiecka Sukiennic to też muzeum”. Uczestnicy wydarzenia będą mogli bezpłatnie zwiedzić zabytkowy obiekt. W piątek, 2 sierpnia w Sukiennicach będzie rozbrzmiewać muzyka polska i krakowska. Nie zbraknie też słodkich niespodzianek.

- Święto jest organizowane od blisko 20 lat dla upamiętnienia historycznej daty remontu Sukiennic według projektu Tomasza Prylińskiego w XIX wieku. 2 sierpnia chcemy zaprosić dosłownie wszystkich do poszerzenia wiedzy na temat Sukiennic. Nasze święto w dużej mierze ma charakter edukacyjno-historyczny - mówi Małgorzata Rusiłko, prezes Towarzystwa KRAM.

Już 2 sierpnia, w samo południe rozlegnie się hejnał mariacki, który uroczyście rozpocznie oficjalną część obchodów Święta Sukiennic. Tegoroczne obchody odbędą się pod hasłem: „Hala kupiecka Sukiennic to też muzeum”. Na obchody zaproszeni są dosłownie wszyscy: mieszańcy Krakowa, goście i turyści.

Po uroczystym powitaniu będzie można wziąć udział w arcyciekawych historycznych wycieczkach po Sukiennicach.

Zwiedzanie Sukiennic odbędzie się o pełnych godzinach:

  • godz. 13.00, 14.00, 15.00 (wersja po polsku)
  • godz. 16.00 (wersja po angielsku)

Z przewodnikiem spotkamy się przy wejściu do hali kupieckiej od strony pomnika Adama Mickiewicza, czyli pod legendarnym nożem. Faktami z historii Sukiennic i ciekawostkami dzielić się będą przewodnicy z Muzeum Krakowa: pani Justyna Kasińska, pan Walery Bubień oraz pan Emil Bajorek. Bezpłatne oprowadzanie po Sukiennicach - „Sukiennice od A do Z” - to nie wszystkie atrakcje. Obchodom będzie towarzyszyła krakowska i polska muzyka a w hali Sukiennic serwowany będzie słodki poczęstunek.

Z kolei w godz. 17.00-19.00 odbędzie się zwiedzenia muzeum "Rynek Podziemny".

Organizatorem Święta Sukiennic jest Stowarzyszenie Użytkowników i Miłośników Historii Sukiennic - Towarzystwo KRAM, kultywujące szczytne tradycje krakowskiego kupiectwa.

Sukiennice – symbol Krakowa

Święto Sukiennic jest obchodzone od 2005 roku dla upamiętnienia restauracji Sukiennic w latach 1875-1879. Jak mówi Małgorzata Rusiłko, prezes Towarzystwa KRAM: „Jesteśmy niezmiernie dumni z kultywowania dobrych tradycji handlu rodzinnego i szerzenia wiedzy o historii Sukiennic”.

Od powstania kamiennych kramów w 1257 roku, przez gotyckie Sukiennice za czasów Kazimierza Wielkiego, renesansową odbudowę Pankracego w XVI wieku oraz XIX-wieczną przebudowę, aż do dzisiaj Sukiennice cieszą się zasłużoną sławą i w Polsce, i na całym świecie. Choć obecny kształt Sukiennic w niczym nie przypomina pierwotnego budynku z XIII wieku - przez wieki budowla uległa wielu przemianom - wciąż stanowi jeden z najbardziej znanych zabytków Krakowa i symboli miasta.

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska