To ogólnopolski zlot miłośników survivalu, która po raz drugi odbywa się na Podhalu. W sumie jest to już dziewiąta odsłona tej imprezy.
- Mamy w Kirach dużo służb, firm, które z nami współpracują. Przekazują one informacje o przetrwaniu w trudnych warunkach, m.in. w lesie, o zarządzaniu kryzysowym, o ewakuacjach czy o pierwszej pomocy – mówi Krzysztof Domarecki ze Stowarzyszenia Polska Szkoła Surwiwalu, grupa regionalna Podhale.
W trakcie Survivalów jest dużo zajęć dla dzieci. Te uczą się jak rozpalać ognisko krzesiwem, jak rozpoznawać rośliny w terenie, jak przygotować się na wyprawę do lasu, czy w góry. W Kirach można spotkać ciekawych ludzi, pasjonatów surivivalu. - Przekazują oni swoją wiedzę, ale taką praktyczną, którą osobiście zdobyli – dodaje Krzysztof Domarecki.
Ci co odwiedzili Survivalia mogli wziąć udział w zajęciach praktycznych uczących jak
zrobić prowizoryczny sprzęt wędkarski, jak naostrzyć noże i siekiery. Są także zajęcia praktycznie z filtrowania wody, odpowiedniego ubioru chemicznego, czy alfabetu Morsa. Ważnymi zajęciami, które cieszą się dużym zainteresowaniem, są zajęcia z pierwszej pomocy.
Na miejscu pojawili się także strażacy OSP z Poronina, którzy również uczyli jak zachować się w czasie wypadku masowego, czy pożaru. Na Survivaliach wyrosła także wioska Słowian, gdzie każdy może zobaczyć jak wyglądało życie setki lat temu.
Survivalia odbywają się w sąsiedztwie stadionu biatlonowego w Kościelisku-Kirach. Impreza zakończy się w niedzielę 11 czerwca.
Celebrytki w Zakopanem. Otworzyły wystawę zdjęć i wzięły udz...

- Na dnie Jeziora Czorsztyńskiego leży zatopiona wieś. Tak kiedyś wyglądało to miejsce
- "Bangladesz" na Siwej Polanie. Buda za budą, pamiątki, kiełbaski i lane piwo
- To był kiedyś legendarny budynek na Krupówkach. Dziś w budynku hula wiatr
- Tatry. Legendarny Mnich - marzenie turystów i taterników [NIESAMOWITE ZDJĘCIA]
- Jak wyglądało Zakopane 30 lat temu i jak wygląda teraz? Miasto bardzo się zmieniło
- Tatry. Remonty szlaków idą pełną parą. To ciężka ręczna robota [ZDJĘCIA]