Na co dzień większość z nas nie jest świadoma, jak duże znaczenie ma dostęp do wody. Warto zdać sobie sprawę między innymi z faktu, że choć woda pokrywa aż trzy czwarte globu, to tylko jeden procent nadaje się do picia i zasoby te wciąż się kurczą.
Zdrowa woda w kranie
Olkusz, podobnie jak np. Kraków, ma to szczęście, że woda w kranach - dystrybuowana przez olkuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji - jest najwyższej jakości i może być spożywana nawet bez konieczności wcześniejszego zagotowania. Pozwala m.in. na zaspokojenie potrzeb organizmu ludzkiego w niezbędne sole mineralne. Próbki wody kontroluje na co dzień olkuski Sanepid.
Także konkurs krasomówczy, który się odbył, to zasługa współpracy PWiK z Sanepidem. - Podjęliśmy ją w tej dziedzinie osiem lat temu - podkreśla Alfred Szylko, prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu. - Zaczęliśmy spotykać się z dziećmi szkół podstawowych i średnich z czterech gmin: Bukowna, Bolesławia, Kluczy i oczywiście Olkusza. Idea jest taka, żeby przez dzieci dotrzeć z przesłaniem ekologicznym oraz wiedzą do rodziców, co okazało się w praktyce bardzo skuteczne. Pochodną tego zdarzenia było uruchomienie dwóch ścieżek ekologicznych w oczyszczalni ścieków i na stacji uzdatniania wody, w czym dopomógł nam Małopolski Fundusz Ochrony Środowiska. Uzyskaliśmy dofinansowanie do tych przedsięwzięć. Chciałbym podkreślić również, że jesteśmy w Małopolsce Liderem Ekologii 25-lecia. Ten zaszczytny tytuł zaowocował środkami na realizację przedsięwzięć edukacyjnych bez obciążania taryfy. Bardzo pomaga nam w tym dyrektor olkuskiego Sanepidu Agata Knapik.
Nowatorski pomysł konkursu krasomówczego sformułował dr hab. Przemysław Kania, profesor nadzwyczajny w Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie, który w Olkuszu prezesuje zarządowi Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego. - Dzięki jego szerokiej wiedzy powstała inicjatywa, która łączy ekologię z teatrem, sztuką i literaturą - dodaje Ewa Banyś, kierownik wydziału ds. osobowych.
Młodość i doświadczenie
Konkurs był spotkaniem kilku pokoleń. Świetnie przygotowana młodzież zrobiła duże wrażenie na starszych uczestnikach. Jednym z nich był Józef Niewdana, prezes Stowarzyszenia Szansa Białej Przemszy.
Pan Józef jest postacią bardzo ważną - podkreśla prezes PWiK Alfred Szylko. - To były hydrogeolog kopalni ZGH Bolesław. Człowiek o wielu talentach i zainteresowaniach, pisarz, autor bardzo ważnego opracowania dla Olkusza, w którym wskazał źródła zaopatrzenia miasta w wodę.
- Warto podkreślić, że w ramach Światowego Dnia Wody planowane są kolejne przedsięwzięcia - dodaje Katarzyna Sajdak z biura zarządu PWiK. - Po raz trzeci odbędzie się konkurs literacko-plastyczno-ekologiczny „Chrońmy źródła wody”, którego rozstrzygnięcie będzie miało miejsce podczas drugiego dnia obchodów Światowego Dnia Wody, czyli 12 kwietnia w Miejskim Domu Kultury w Olkuszu.
Główną nagrodą w konkursie były zdroje wodne dla szkół z czterech gmin, czyli profesjonalne urządzenia podłączone bezpośrednio do sieci wodociągowej nowego systemu zaopatrzenia w wodę (idea wiceprezesa Grzegorza Cebo).
W gali finałowej uczestniczyło wielu znamienitych gości, wśród nich burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu. Prezes Alfred Szylko dziękował za obecność m.in. p. Jarosławowi Foremnemu - Małopolskiemu Państwowemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Sanitarnemu w Krakowie, p. Małgorzacie Lechowicz - zastępcy dyrektora BiZK-MUWM oraz Bogumiłowi Sobczykowi - wicestaroście powiatu olkuskiego.
Laureaci Konkursu "ekoTeatr":
I miejsce:
Szkoła Podstawowa im. Juliusza Słowackiego w Witeradowie
Wyróżnienia:
Szkoła Podstawowa Nr 2 w Bukownie, ZPS w Krzykawie, Szkoła Podstawowa w Chechle oraz 2 wyróżnienia indywidualne: dla Szkoły Podstawowej w Osieku.
