https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Studenci głowią się jak stworzyć powerbank z warzyw i owoców. AGH w Krakowie stawia wysokie wymagania w finale konkursu

Aleksandra Łabędź
Opracowanie:
Studenci głowią się jak stworzyć powerbank z warzyw i owoców. AGH w Krakowie stawia wysokie wymagania w finale konkursu
Studenci głowią się jak stworzyć powerbank z warzyw i owoców. AGH w Krakowie stawia wysokie wymagania w finale konkursu AGH/mat. prasowe
Finaliści konkursu "Chemkaton - Wielkie Wyzwanie - Chemia" mają zaledwie dobę na opracowanie skutecznego sposobu produkcji i wytworzenie ekologicznego biopaliwa. Organizatorzy konkursu zadbali o to by nie brakowało emocji. Dodatkowym wyzwaniem w konkursie jest drugie zadanie, które polega na zbudowaniu baterii 5.0V typu powerbank z warzyw i owoców. Z zadaniami zmierzy się dziesięć najlepszych zespołów z Polski i zagranicy. Obok reprezentantów polskich uczelni o statuetkę zwycięzcy i główną nagrodę walczą zespoły z Japonii i Chin.

Powerbank z warzyw i owoców oraz biopaliwo w 24 godziny

Konkurs organizowany przez Wydziały Energetyki i Paliw oraz Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, zgromadził na etapie eliminacji blisko 100 zgłoszeń z całej Polski i zagranicy. Aby przejść do finału uczestnicy musieli przygotować chemiczną mieszaninę, która uzyska jak najniższą temperaturę. Pewnym utrudnieniem było to, że drużyny mogły użyć jedynie łatwo dostępnych składników spożywczych, kosmetycznych lub zaliczanych do tzw. chemii gospodarstwa domowego.

- Treść zadania finałowego zespoły poznały w poniedziałek, 30 września, punktualnie o godzinie 10.00. Od tego momentu uczestnicy mają 24 godziny na opracowanie technologii produkcji biopaliwa oraz zbudowanie baterii typu powerbank. Do dyspozycji mają produkty roślinne, narzędzia, materiały i szkło laboratoryjne, warzywa i owoce, przewody elektryczne oraz stopy metali - wyjaśnia uczelnia.

Organizatorzy konkursu podkreślają: "Wielkie wyzwania wymagają wielkiej kreatywności i odwagi. Dziesięć najlepszych zespołów z Polski i zagranicy staje dziś przed niesamowitym zadaniem - w ciągu zaledwie 24 godzin muszą opracować nie tylko skuteczny sposób produkcji ekologicznego biopaliwa, ale również zbudować innowacyjną baterię powerbank z warzyw i owoców. To prawdziwy test dla umysłów przyszłości. Nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, jak zespoły przekształcą swoje pomysły w rzeczywistość".

Konkretne zadania w określonym czasie

Formuła konkursu CHEMKATON nawiązuje do popularnych 24 godzinnych hackathonów, w trakcie których zawodnicy muszą rozwiązać konkretne zadanie w ograniczonym przedziale czasowym. Konkurs skierowany jest do studentów I i II stopnia studiów polskich i zagranicznych uczelni chcących drużynowo sprawdzić swoje umiejętności z zakresu chemii. W tym roku do wielkiego finału zakwalifikowały się drużyny z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Politechniki Warszawskiej, Foshan University z Chin, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Shibaura Institute of Technology z Japonii , Politechniki Łódzkiej oraz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Główna nagroda w konkursie wynosi 12 tys. zł. Zwycięską drużynę poznamy już 1 października. Tego dnia o godz. 12.00 rozpoczną się prezentacje opracowanych rozwiązań. Jury oceni je pod kątem spełnienia kryteriów zadania konkursowego i wyłoni laureatów konkursu CHEMKATON.

Polacy opracowali lek na śmiertelną chorobę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska