Mikołaj Kopernik nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii, ale również zapoczątkował rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata. Sposobem na uczczenie 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma będzie organizacja Światowego Kongresu Kopernikańskiego, który przybliży postać Mikołaja Kopernika.
Wydarzenie będzie stanowić również okazję do podsumowania dotychczasowych badań naukowych oraz wskazanie obszarów, które wymagają dalszych prac badawczych.
Oficjalne otwarcie kongresu zaplanowano na 19 lutego w Toruniu – w dniu 550. urodzin Mikołaja Kopernika. Kraków będzie miejscem spotkań od 24 do 26 maja. Zgodnie z zapowiedziami, wśród prelegentów z całego świata pod Wawelem zgromadzą się wybitni filozofowie i ekonomiści. Wydarzenie pod Wawelem poprzedzą debaty kopernikańskie 28 listopada. Miasto Kraków planuje m.in. organizację wydarzeń plenerowych popularyzujących dziedzictwo Mikołaja Kopernika oraz przybliżających jego sylwetkę. Szczegółowy program obchodów jest przygotowywany.
Olsztyńskie obrady będą poświęcone biografii Kopernika, z uwzględnieniem jego wykształcenia i okresu warmińskiego. Toruńska część kongresu zgromadzi kulturoznawców, literaturoznawców i historyków sztuki, historyków astronomii i nauk medycznych.
Podpisany w piątek w Collegium Maius UJ list intencyjny jest deklaracją gotowości współpracy przy organizacji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Sygnatariuszami dokumentu zostali: rektor UJ prof. Jacek Popiel, członek zarządu województwa małopolskiego Iwona Gibas, marszałek Małopolski Witold Kozłowski, rektor AGH prof. Jerzy Lis, rektor UEK prof. Stanisław Mazur i wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk.
- Oto najwięksi pożeracze prądu w twoim domu!
- Horoskop jesienno-zimowy dla wszystkich znaków zodiaku
- Pokoje do wynajęcia w Krakowie. Cena? Od 600 do nawet 1500 złotych!
- Emerytury w październiku 2022. Takie przelewy będą dostawać emeryci po zmianach
- Najpopularniejsze imiona w tym roku w Krakowie. TOP 10 dla chłopców i dla dziewczynek
- Punkty karne. Nowy taryfikator punktów 2022. Co zmieniło się od 17 września?
Pierwszy raz w historii zmieniono kurs planetoidy
