MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święcenia kapłańskie w Tarnowie i Krakowie. W całym kraju liczba nowych księży spada, a w Małopolsce jest ich więcej niż przed rokiem

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W Tarnowie święcenia kapłańskie przyjęło 14 diakonów. Po mszy św. była uroczysta procesja wokół katedry, a po niej czas na spotkanie z bliskimi oraz udzielanie kapłańskiego błogosławieństwa
W Tarnowie święcenia kapłańskie przyjęło 14 diakonów. Po mszy św. była uroczysta procesja wokół katedry, a po niej czas na spotkanie z bliskimi oraz udzielanie kapłańskiego błogosławieństwa Paweł Chwał
Małopolska ma 27 nowych kapłanów. W sobotę (25 maja) – 14 diakonów przyjęło święcenia kapłańskie w katedrze w Tarnowie, a 13 kolejnych w katedrze na Wawelu. To wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, a jednocześnie najlepszy wynik w kraju. Są bowiem diecezje, w których święceń w tym w ogóle nie będzie.

Wielkie święto Kościoła Tarnowskiego i Krakowskiego

Sobotnie uroczystości święceń kapłańskich były wielkim wydarzeniem w życiu Kościoła Tarnowskiego i Krakowskiego, ale także dużym przeżyciem dla nowo wyświęcanych księży, którzy czekali na ten moment przez sześć lat studiów, a także dla ich bliskich, przyjaciół, a także mieszkańców z ich rodzinnych parafii. Liczne delegacje wraz z ich proboszczami wzięły udział w katedrach w Tarnowie i na Wawelu.

- Moment święceń był chyba najpiękniejszym w moim życiu, najbardziej radosnym – mówił tuż po uroczystości rozpromieniony ks. Michał Plichta, nowo wyświęcony kapłan z parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku.

Zdaje sobie sprawę z tego, że obecne czasy nie są sprzyjające dla Kościoła i dla kapłanów. - Z ufnością Panu Bogu jesteśmy gotowi na wszystko. Traktuje to jako wyzwanie, jako wysoko postawioną poprzeczkę. Ewangelię trzeba głosić w porę i nie w porę – przekonuje.

Mało nowych kapłanów w kraju, w Małopolsce odwrotnie - jest wzrost

W ubiegłym roku sakrament kapłaństwa w tarnowskiej katedrze przyjęło 11 diakonów. W tym było ich o trzech więcej. W Krakowie ten wzrost jest jeszcze bardziej widoczny. Przed rokiem nowo wyświęconych księży było siedmiu, w tym jest ich 13.

To ewenement w skali kraju. W większości diecezji w Polsce widoczny jest bowiem spadek liczby powołań. Zaledwie po jednym kapłanie przybyło w tym roku m.in. w archidiecezji poznańskiej oraz diecezjach: drohiczyńskiej, sosnowieckiej, bydgoskiej, gliwickiej, kieleckiej, ełckiej, zielonogórsko-gorzowskiej, legnickiej oraz w łowickiej. Jeszcze gorzej było w archidiecezjach: warmińskiej i szczecińsko-kamieńskiej, gdzie w ogóle nie wyświęcono w tym roku żadnego kapłana.

W całym kraju - jak wyliczyła KAI - Kościołowi w Polsce przybędzie w tym roku 153 księży diecezjalnych i 82 zakonnnych. To o około 50 kapłanów mniej niż rok wcześniej.

- Modlimy się za siebie nawzajem i za inne seminaria. To Pan Bóg powołuje, a my jedynie odpowiadamy na ten głos. Powołanie trzeba traktować jak przygodę, prawdziwą, taką na całe życie, w której są momenty bardziej niebezpieczne i wymagające, ale też piękne i podnoszące na duchu – mówi ks. Plichta.

Nowo wyświęceni kapłani w niedzielę będą mieli prymicje w swoich rodzinnych parafiach. A w przyszłym tygodniu dowiedzą się, gdzie zostaną posłani na swoje pierwsze placówki.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska