Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Święcenie pokarmów na zewnątrz kościoła, dodatkowe msze. Krakowska kuria ogłosiła wskazania na Wielki Tydzień 2021

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Tak wyglądało święcenie pokarmów dwa lata temu przed Bazyliką Mariacką. W tym roku zalecane jest błogosławieństwo pokarmów właśnie na zewnątrz kościołów
Tak wyglądało święcenie pokarmów dwa lata temu przed Bazyliką Mariacką. W tym roku zalecane jest błogosławieństwo pokarmów właśnie na zewnątrz kościołów Adam Wojnar
Zbliżająca się Wielkanoc będzie już kolejną w czasach pandemii. W mocy zostaje dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej mszy świętej. Jak zadecydował metropolita krakowski, w związku z obowiązującymi ograniczeniami "niektóre formy liturgiczne i elementy pobożności ludowej Wielkiego Tygodnia" mogą zostać uproszczone. Ale jednocześnie - w odróżnieniu od świąt sprzed roku - tym razem będzie szansa przyjść do kościoła na święcenie pokarmów, a nie tylko pobłogosławić je samemu w domu. Ma być też organizowanych więcej mszy, aby mogło w nich uczestniczyć więcej wiernych. W poniedziałek (22.03) opublikowane zostały wskazania abp. Marka Jędraszewskiego na Wielki Tydzień 2021 roku dla Archidiecezji Krakowskiej.

FLESZ - Lockdown w całej Polsce

Przed nami - rozpoczynająca Wielki Tydzień - Niedziela Palmowa. W Kościele wspomina się wtedy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, w wielu parafiach odbywa się jego inscenizacja. Jak ma wyglądać w tym roku to święto, jak i cały Wielki Tydzień i sama Wielkanoc?

Listę opublikowanych szczegółowych wskazówek dla Archidiecezji Krakowskiej otwiera punkt mówiący, że "niektóre formy liturgiczne i elementy pobożności ludowej Wielkiego Tygodnia roku 2021 mogą zostać, według roztropnej decyzji duszpasterzy, uproszczone lub dostosowane do panujących okoliczności zgodnie z przepisami prawa". Księża dostali też wskazanie, by regularnie informować wiernych uczestniczących w zgromadzeniach liturgicznych o obowiązujących normach bezpieczeństwa sanitarnego i ich przestrzegać.

Co do samej Niedzieli Palmowej, metropolita wyraźnie zalecił użycie uproszczonej formy obrzędów „Pamiątki wjazdu Chrystusa do Jerozolimy”, przewidzianej w polskiej edycji Mszału Rzymskiego.

Abp Jędraszewski informuje, że niezmiennie obowiązuje - również w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego - dyspensa od udziału w niedzielnej mszy św., udzielona 17 października 2020 roku. Zachęca do organizowania przez parafie transmisji mszy i nabożeństw, do informowania wiernych o ich terminach - jak zaznacza - "z podkreśleniem różnicy pomiędzy uczestnictwem w celebracjach, a przeżywaniem ich w łączności duchowej za pośrednictwem środków przekazu". Przekazuje też informację, że w 3. programie TVP obrzędy Triduum Paschalnego będą transmitowane z katedry na Wawelu.

Ale też jednocześnie metropolita zachęca do organizowania dodatkowych mszy św. i nabożeństw oraz obrzędu komunii św. poza mszą (wyłączając Wielki Piątek i Wielką Sobotę). Ma to umożliwić większej liczbie wiernych dostęp do udziału w liturgii. "Warto skorzystać w tym kontekście z pomocy księży oraz ojców zakonnych, którzy na co dzień nie są zaangażowani w pełnym wymiarze w duszpasterstwo parafialne" podpowiada abp Jędraszewski.

Chcącym się wyspowiadać księża mają dać przed świętami taką możliwość - z zachowaniem wszelkiej ostrożności. Metropolita przypomina również, że ilekroć istnieje poważna racja i nie ma sposobności wyspowiadania się, wierny jest obowiązany wzbudzić akt żalu doskonałego, który zawiera w sobie zamiar wyspowiadania się jak najszybciej.

W tym kolejnym roku pandemii metropolita zezwolił na odprawienie w Wielki Czwartek drugiej mszy. Zalecił pominąć obrzęd umycia nóg. Mają się odbyć nocne adoracje przy Grobie Pańskim, w Wielkim Tygodniu świątynie mają też być szerzej udostępnione do indywidualnej modlitwy - z myślą zwłaszcza o tych osobach, które obawiają się uczestniczyć w zgromadzeniach świątecznych.

W tym roku miałoby się odbyć tradycyjne błogosławieństwo pokarmów wielkanocnych - przy czym metropolita zaleca urządzić je na zewnątrz kościoła. Osoby, które nie przyjdą na święcenie, znajdą na stronie internetowej krakowskiej kurii poradnik, jak samemu pobłogosławić pokarmy na stół wielkanocny.

W Wielkim Tygodniu w kościołach pojawi się modlitwa za udręczonych w okresie epidemii.

Na koniec abp Jędraszewski zwraca też uwagę na osoby samotne i będące w trudnej sytuacji życiowej:

"Szczególnym zainteresowaniem oraz troską duszpasterską i charytatywną polecam otoczyć w zbliżającym się okresie ubogich, samotnych i znajdujących się w jakiejkolwiek trudnej sytuacji, tak by łask i nadziei płynących z przeżywania największych tajemnic wiary katolickiej doświadczyli wszyscy, którzy ich potrzebują".

Oto pełna treść opublikowanych wskazówek metropolity krakowskiego na nadchodzący Wielki Tydzień:

WSKAZANIA NA WIELKI TYDZIEŃ 2021 ROKU DLA ARCHIDIECEZJI KRAKOWSKIEJ

W nawiązaniu do zarządzeń Stolicy Apostolskiej podyktowanych trwającym stanem epidemii, a dotyczących przeżywania celebracji Wielkiego Tygodnia roku 2021, „aby liturgia mogła być sprawowana owocnie dla Ludu Bożego, (…) z zachowaniem zasad ochrony zdrowia i przepisów władz odpowiedzialnych za dobro wspólne”, ustanawiam następujące normy dla Archidiecezji Krakowskiej.

  1. W związku z obowiązującymi ograniczeniami niektóre formy liturgiczne i elementy pobożności ludowej Wielkiego Tygodnia roku 2021 mogą zostać, według roztropnej decyzji duszpasterzy, uproszczone lub dostosowane do panujących okoliczności zgodnie z przepisami prawa. Należy regularnie informować wiernych uczestniczących w zgromadzeniach liturgicznych o obowiązujących normach bezpieczeństwa sanitarnego i ich przestrzegać.
  2. W mocy pozostaje, także w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, udzielona dnia 17 października 2020 roku dyspensa od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej i świątecznej Mszy św.
  3. Zezwalam, aby obrzędy Świętego Triduum Paschalnego poza Katedrą i kościołami parafialnymi były celebrowane także w innych miejscach świętych, w szczególności w kościołach rektoralnych, seminaryjnych, sanktuariach, kaplicach i kościołach zakonnych. Kapłanom pozostającym w izolacji zezwalam na odprawianie Mszy św. bez udziału ludu i poza miejscem świętym z zachowaniem pozostałych przepisów prawa (wyłączając Liturgię Wigilii Paschalnej).
  4. Duszpasterzy zachęcam do organizowania transmisji celebracji parafialnych oraz do informowania wiernych o ich terminach, z podkreśleniem różnicy pomiędzy uczestnictwem w celebracjach, a przeżywaniem ich w łączności duchowej za pośrednictwem środków przekazu. W 3. programie TVP obrzędy Świętego Triduum Paschalnego będą transmitowane z Katedry na Wawelu.
  5. Aby większej liczbie wiernych umożliwić dostęp do udziału w liturgii, zachęcam do organizowania dodatkowych Mszy św. i nabożeństw oraz obrzędu Komunii Świętej poza Mszą (wyłączając Wielki Piątek i Wielką Sobotę, a także w ramach udzielonych pozwoleń na binacje i trynacje). Warto skorzystać w tym kontekście z pomocy księży oraz ojców zakonnych, którzy na co dzień nie są zaangażowani w pełnym wymiarze w duszpas

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska