Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Jubileuszowe uroczystości w Świetlicy Terapeutycznej w Chełmku
Świetlica Terapeutyczna w Chełmku prowadzona przez Fundację im. Brata Alberta obchodziła 20-lecie. Z tej okazji odbyła się uroczystość z udziałem podopiecznych placówki, władz powiatu oświęcimskiego, Chełmka i ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego, jednego ze współzałożycieli fundacji.
Reprezentująca powiat oświęcimski Teresa Jankowska wyraziła słowa uznania dla działalności Fundacji im. Brata Alberta w Chełmku, dziękując za otwarte serca, chętne ręce i dobroć dawaną potrzebującym każdego dnia.
- To bezinteresowne, wielkie oddanie osobom potrzebującym, troska i towarzysząca jej pokora wypływa z inspiracji Świętym Bratem Albertem, patronem Państwa Fundacji, człowiekiem, który poświęcił swoje życie na niesienie pomocy najuboższym. Brat Albert nie pisał uczonych traktatów, lecz po prostu pokazał jak należy żyć ofiarując siebie innym, bezinteresownie służąc drugiemu człowiekowi. Takich przymiotów charakteru powinniśmy szukać w sobie, szczególnie w dzisiejszych czasach nastawionych na zysk i konsumpcję
- zauważyła Teresa Jankowska w przekazanym chełmeckiej świetlicy liście.
Odwiedziła także drugą świetlicę tej fundacji w oświęcimskich Dworach. Do obu przywiozła także kosze słodkości.
Fundacja im. Brata Alberta prowadzi osiem świetlic
Świetlica Terapeutyczna w Chełmku jest jedną z ośmiu prowadzonych w ramach Fundacji im. Brata Alberta, założonej w 1987 roku przez Zofię Tetelowską, inż. Stanisława Pruszyńskiego, kapelana „Solidarności” ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz osoby wywodzące się z Duszpasterstwa Osób Niepełnosprawnych i wspólnot „Wiara i Światło” z Krakowa. Od początku swego istnienia niesie pomoc osobom niepełnosprawnym intelektualnie.
W codziennej pracy Fundacja wspiera osoby niepełnosprawne prowadząc domy stałego pobytu, domy dziennego pobytu, warsztaty terapii zajęciowej, świetlice terapeutyczne, ośrodki adaptacyjne, szkoły i przedszkola integracyjne. Organizuje także obozy rehabilitacyjne. Swoją opieką obejmuje ponad 900 osób niepełnosprawnych, z których 107 przebywa w ośrodkach na stałe, a pozostali są dowożeni na zajęcia dzienne.
- Fundacja pomaga również rodzinom podopiecznych. Jest ona także organizatorem licznych koncertów charytatywnych, spotkań integracyjnych, wystaw i przeglądów twórczości osób niepełnosprawnych umysłowo - wyliczają jej przedstawiciele.
Świetlice mają na celu zapewnienie osobom niepełnosprawnym możliwości aktywnego życia, przy jednoczesnym zachowaniu związków rodzinnych. Koncentrują się na utrzymaniu podopiecznych w dobrej formie fizycznej i psychicznej poprzez odpowiednią rehabilitację oraz dbają o ich kondycję intelektualną.
- Najfajniejsze kąpieliska i miejsca, gdzie można skorzystać z wodnych atrakcji
- Wykluczenie komunikacyjne regionu. Nie masz samochodu, siedź w domu?
- Koniec samowolki na plaży! Policjanci patrolują Jezioro Mucharskie
- Oświęcim. Nauczka za zdewastowanie muru cmentarza żydowskiego
- Słynne ucieczki z więzienia w Wadowicach. Czy znów mogą się powtórzyć?
- Latem będzie można zrobić wypad nad Sosinę w Jaworznie. Jest tam coraz fajniej
FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA
