Święto Chleba w Małym Krakowie. Do kolegiaty wozami, traktorami i bryczkami z dożynkowymi wieńcami zjechali rolnicy z gminy Biecz

Agnieszka Nigbor-Chmura
Agnieszka Nigbor-Chmura
Okazuje się, że w Małym Krakowie - Bieczu aż 60 proc. powierzchni królewskiego miasta i gminy to użytki zielone. Wciąż wiele rodzin żyje tutaj z gospodarstw, uprawy roli i hodowli zwierząt. Dzisiaj wszyscy rolnicy z gminy Biecz obchodzą święto plonów. Traktorami, wozami konnymi, bryczkami i wierzchem zjechali do kolegiaty Bożego Ciała z wieńcami dożynkowymi, by dziękować za tegoroczne plony.

Ze śpiewem na ustach i plonami zebranymi w tym roku, uwitymi misternie w piękne dożynkowe wieńce, ale też z dożynkowymi bochnami i kołaczami upieczonymi z mąki z zebranych w ostatnich dniach zbóż, przyjechali rolnicy z gminy Biecz do tutejszej Kolegiaty Bożego Ciała.

Barwny korowód, który wjeżdżał do kościoła od strony rynku, nie pomieścił się w ulicy Kromera. Trudno się dziwić. Jeźdźców wierzchem - ułanów i krakowiaków było kilkunastu. Do tego bryczki, w których dumnie zasiedli starostowie dożynek i wozy konne przyozdobione brzozowymi gałęziami i bibułą. Na nich strażacy ochotnicy, panie z Kół Gospodyń Wiejskich, lokalni muzykanci i przede wszystkim rolnicy, bo to ich święto.

- Gmina Biecz to około 100 km kw powierzchni. Mamy 16 proc. gruntów pokrytych lasami, natomiast ok. 60 proc. to grunty zielone, głównie uprawiane rolniczo. Dominuje u nas uprawa zbóż i roślin okopowych. Z hodowli zwierzęcej rolnicy mają bydło i trzodę chlewną. Widzimy coraz większe zapotrzebowanie na żywność ekologiczną. Myślę, że w najbliższych latach będzie rosło znaczenie gospodarstw ekologicznych na terenie Polski, ale też na terenie naszej gminy - mówi Mirosław Wędrychowicz, burmistrz BIecza. - Dzisiaj dziękujemy rolnikom za ich trud, dziękujemy wszystkim, którzy pracują na rzecz rolnictwa lub współpracują z rolnikami, czyli pracownikom Ośrodków Doradztwa Rolniczego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Sanepidu, strażakom, policjantom, politykom. Dzisiaj bardzo dziękujemy za to, że dbają o polską wieś, dziękujemy samorządom wszystkich szczebli. Rolnikom życzymy wszystkiego najlepszego i serdecznie dziękujemy za trud hodowlany i produkcyjny, bo żywność dla wszystkich jest najważniejsza - dodał Mirosław Wędrychowicz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie