- To grupa etniczna mieszkająca w Izraelu, choć blisko jej do Izraelczyków, z którymi bardzo się identyfikuje - mówi Małgorzata Kalarus z MCK "Sokół", który jest organizatorem festiwalu.
W imprezie weźmie udział sześć polskich zespołów, reprezentujących m.in. folklor Lachów Sądeckich, Krakowiaków i Pogórzan. Będą tworzyć grupy kamrackie z sześcioma zagranicznymi ekipami, wśród których będą też artyści z Litwy, Mołdawii, Tajwanu i Serbii.
- Przez tydzień dzieci razem mieszkają i koncertują - podkreśla dyrektor MCK "Sokół" Antoni Malczak. - W ten sposób kształtuje się u nich tolerancja, akceptacja dla odmienności kulturowych, religijnych i obyczajowych. Zanikają uprzedzenia i podziały.
Festiwal Święto Dzieci Gór jest wielkim muzycznym świętem i wydarzeniem, które sądeczanie zdążyli już polubić. Na ulicach miasta pojawiają się wtedy mali artyści z całego świata, ubrani w kolorowe stroje. Ich śpiew niesie się daleko po okolicznych górach.
W tym roku impreza rozpocznie się 19 lipca. O godz. 19 sądeczanie będą mogli podziwiać barwny korowód zespołów, które przemaszerują z ul. Nadbrzeżnej do Rynku. Tam też odbędzie się koncert inauguracyjny. Impreza potrwa do 26 lipca, a zespoły wystąpią także w Bieczu, Gródku nad Dunajcem, Krynicy-Zdroju, Limanowej, Muszynie oraz Szczawnicy.
Dodajmy, że dotąd festiwal gościł zespoły z 60 krajów, łącznie 10 tysięcy młodych artystów.