Festiwal jest organizowany od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje on do przesłanek programowych Święta Gór - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego.
- Główną zasadą festiwalu jest „uczyć przez zabawę”. Impreza nie ma charakteru konkursowego. Programy zespołów przystosowano do wieku i możliwości interpretacyjnych dziecka, a ich podstawę stanowią dziecięce gry i zabawy charakterystyczne dla danego regionu - wyjaśnia Antoni Malczak z Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu, które organizuje imprezę.
Od trzech lat na festiwalu gości siedem zespołów zagranicznych. W tym roku będą to grupy z Albanii, Białorusi, Kałmucji, Katalonii, Słowenii, Tajwanu i Węgier. Towarzyszyć im będą polskie dziecięce zespoły regionalne, reprezentujące folklor babiogórski, lachowski, łącki, podhalański i żywiecki.
- Uczestnicy festiwali łączeni są w pary kamrackie. Każda para ma swój „dzień narodowy”. W tym dniu podczas głównego koncertu zespoły są inicjatorami wspólnej zabawy z udziałem widowni, a także mają okazję do zaprezentowania kultury swojego kraju i regionu - dodaje Antoni Malczak.
Po niedzielnej inauguracji festiwalu w poniedziałek obchodzić będziemy Dzień Węgiersko-Lachowski, podczas którego wystąpią zespoły Ördögszekéri z Węgier i Małe Różnowioki z Rożnowa. 23 lipca to Dzień Białorusko-Łącki, w ramach którego obejrzymy grupy Zorachka z Mińska i Kiyrpecki z Łącka. 24 lipca podczas Dnia Albańsko-Lachowska pokażą się zespoły Kaltersia z Tirany i Pnioki z Sadka-Kostrza. Potem Dzień Lanuyano-Podhalański i grupy The Flying Fish z Tajwanu i Polany z Kościeliska. 26 lipca Dzień Katalońsko-Żywiecki z zespołami Esbart Marboleny z Hiszpanii i Hajduki z Polski. Na koniec Dzień Kałmucko-Słoweńsko-Babiogórski i trzy formacje: Tengkrin Ki z Rosji, Kud Student Maribor ze Słowenii oraz Zbyrocek z Polski.
Wszystkie informacje o datach i miejscach koncertów są na stronie internetowej: www.swietodziecigor.pl.
WIDEO: Dzieci mówią jak jest
