Macierzyństwo, miłość matczyna to jest podstawa naszej cywilizacji. To jedna z podstawowych wartości, na której się opieramy i na której opiera się nasze życie
– mówił podczas uroczystości wicepremier Piotr Gliński.
Piękny pomnik, piękna idea i piękna konkretna osoba
- dodał.
Urodzona w połowie XIX wieku Katarzyna Smreczyńska była matką pisarza Młodej Polski, piewcy Podhala - Władysława Orkana, a przy tym gawędziarką i autorką opowiadań ludowych.
Choć pochodziła z biednej, chłopskiej rodziny i nie posiadała wykształcenia przykładała jednak wielką wagę do tego, aby jej synowie takie zdobyli. Kształcili się w Krakowie.
W trosce o swoich synów przemierzała co miesiąc dziesiątki kilometrów między Porębą Wielką a Krakowem, aby zadbać o ich wyżywienie i byt. Przechodziła właśnie tędy, przez naszą gminę
– mówił Piotr Hajduk, wójt gminy Pcim.
Co miesiąc pokonywała w ten sposób 70 km dzielące Porębę Wielką od Krakowa.
Pomnik stanął tutaj, w Pcimiu, mniej więcej w połowie drogi między Porębą a Krakowem, z inicjatywy Związku Podhalan. Na mocy porozumienia pomiędzy nim a gminą Pcim, gmina stała się realizatorem tego zadania, na które pozyskała środki w kwocie 280 tys. zł w ramach pierwszej edycji programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021” realizowanego przez Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Pokryło ono 100 proc. kosztów.
Rzeźbę wykonał Czesław Dźwigaj, profesor ASP w Krakowie, a stanęła ona w parku nad Rabą w Pcimiu już jesienią ubiegłego roku.
Jej odsłonięcie wtedy zapowiedziano na maj, właśnie pomiędzy Dniem Matki a Dniem Dziecka. I właśnie teraz, podczas Święta Kliszczaka, uroczyście ją odsłonięto.
Artysta zwrócił uwagę na jeszcze jeden symbol, a mianowicie trzy zasadzone przy pomniku drzewa. Symbolizują matkę i dwójkę dzieci.
Julian Kowalczyk, prezes Związku Podhalan podkreślając zasługi Katarzyny Smreczyńskiej i jej mądrość mówił o tym, że wychowywała swoje dzieci nie tylko dla siebie, ale dla świata, że przekazała im nie tylko korzenie, czyli szacunek dla tradycji i miejsca pochodzenia, ale też skrzydła.
Natomiast wiceprezes Związku Podhalan Piotr Gąsienica razem z posłem Patrykiem Wichrem zapowiedzieli, że powstanie pomnika było pierwszym krokiem, a kolejnym będzie remont „Orkanówki” w Porębie Wielkiej, czyli Muzeum Biograficznego Władysława Orkana. Właśnie w Pcimiu ogłosili powstanie komitetu i rozpoczęcie nie tylko góralskiej, ale narodowej zbiórki na odnowienie i uratowanie tego obiektu.
Do Pcimia na uroczystość przyjechały poczty sztandarowe reprezentujące różne oddziały Związku Podhalan. Nie zabrakło wśród nich pocztu jednego z młodszych oddziałów, jaki powstał, czyli Górali Kliszczaków w Trzebuni.
Sobotnie popołudnie i wieczór upłynęły pod znakiem muzyki i folkloru. Na scenie na terenie kompleksu sportowego Pcimianka wystąpili m.in. Orkiestra Dęta OSP Pcim, Zespół spod Turbaca, Mali Pcimianie, Trzebuniania z Trzebuńskimi Kliszczakami, Zespół Folklorystyczny ze słowackiej Brezy, ZPiT Ziemia Myślenicka oraz gwiazda wieczoru – Kapela Ciupaga.
W niedzielę ciąg dalszy Święta Kliszczaka. Na terenie kompleksu Pcimianka odbędzie się festyn rodzinny.
Organizatorem Święta Kliszczaka jest gmina Pcim, partnerem głównym województwo małopolskie, a sponsorem głównym OKN Orlen.
Dziennik Polski jest patronem medialnym wydarzenia.
FLESZ - Jest projekt zmian w kodeksie pracy

- Oto najbardziej nieokiełznany park kieszonkowy w Krakowie. Królują w nim... chwasty!
- Wyjątkowe i bardzo tanie domy do remontu wystawione na sprzedaż w Małopolsce!
- Ogrody Sióstr Klarysek. Zobaczcie sami, jak tam pięknie ZDJĘCIA
- Masny Ben w klubie Energy2000, czyli grube balety w przytkowickiej dyskotece
- Trasa Łagiewnicka wygląda na gotową. Kiedy pojedziemy nową drogą?