MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Łukasz Konstanty
Beata Pacut-Kłoczko (z lewej) podczas IO w Tokio. Zdjęcie ilustracyjne.
Beata Pacut-Kłoczko (z lewej) podczas IO w Tokio. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Paweł Relikowski/Polska Press
Trzy polskie dżudoczki zakończyły w miniony weekend rywalizację w turnieju z cyklu Grand Slam, który odbył się w stolicy Tadżykistanu - Duszanbe, na podium. Drugie miejsce w kategorii +78 kg zajęła Kinga Wolszczak, z kolei trzecią lokatę wywalczyły Beata Pacut-Kłoczko (78 kg) i Urszula Hofman (+ 78 kg).

Trzecie miejsce Beaty Pacut-Kłoczko

Ważne punkty do rankingu olimpijskiego zdobyła Pacut-Kłoczko, która w kategorii 78 kg przegrała tylko jedną walkę. Polka w Tadżykistanie pokonała Litwinkę Migle Dudenaite (waza-ari) i przegrała z Portugalką Patricią Samapio (ippon). W walce repesażowej nasza zawodniczka okazała się lepsza od Aleksandry Babincewej (ippion), a w potyczce o trzecie miejsce uporała się z Brytyjką Natalie Powell (ippon).

Dla doświadczonej polskiej dżudoczki to pierwsze podium turnieju Grand Slam od lutego 2022 roku, kiedy to wygrała zawody w Tel Awiwie, a także czwarte w karierze. Na swoje konto zapisała cenne punkty rankingowe i ma duże szanse na występ w igrzyskach olimpijskich (obecnie w rankingu plasuje się na lokacie gwarantującej start w Paryżu).

Dwie Polki na podium w najcięższej kategorii

Bardzo dobrze Biało-Czerwone spisały się w kategorii +78 kg. Drugie miejsce zajęła Kinga Wolszczak, która jedynej porażki doznała dopiero w finale z Włoszką Asyą Tavano. Polka w ostatnim pojedynku prowadziła nawet dzięki akcji wycenionej na waza-ari, kilkadziesiąt sekund później dżudoczka z Półwyspu Apenińskiego przesądziła jednak o swoim zwycięstwie (ippon).

Tavano to także jedyna zawodniczka, która w turnieju pokonała inną Polkę - Urszulę Hofman. Pojedynek miał miejsce w ćwierćfinale, dzięki czemu nasza dżudoczka mogła wystartować w repesażach. Z szansy skorzystała i ostatecznie zajęła trzecie miejsce. To pierwsze podium w karierze doświadczonej sportsmenki.

W światowym rankingu Wolszczak zajmuję 30. lokatę, Hofman jest z kolei klasyfikowana na 57. pozycji. W rankingu olimpijskim obydwie zawodniczki plasują się poza miejscami dającymi przepustkę do Paryża.