https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Świętowanie 106. rocznicy odzyskania niepodległości pod Krakowem z degustacją bulionu z gęsi i rogali świętomarcińskich

Barbara Ciryt
Świśtowanie 11 listopada w Krzeszowicach
Świśtowanie 11 listopada w Krzeszowicach Gmina Krzeszowice
W Krzeszowicach obchody Narodowego Święta Niepodległości są nieco inne niż w pozostałych częściach powiatu krakowskiego. Oczywiście są wieczornice, pieśni patriotyczne, składanie kwiatów przy pomnikach upamiętniających bohaterów walczących o wolność. Jednak w samym centrum Krzeszowic 11 listopada radosne obchody i koncert patriotyczny w plenerze „Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród” w wykonaniu zespołu VERSO został połączony z degustacją rosołu z gęsi i rogali świętomarcińskich z białym makiem.

Krzeszowickie obchody 11 listopada i degustacje mają bezpośredni związek z faktem, że tutaj jest parafia Świętego Marcina z Tours (biskupa archidiecezji w środkowej Francji). W tym podkrakowskim miasteczku tradycje jedzenia gęsiny są nowe. Jednak warto przypomnieć, że dawniej w Polsce jadało się gęsinę przy okazji wspomnienia św. Marcina. Niektórzy twierdzą, że ta stara tradycja wraca. A dlaczego gęsi królowały w ten dzień na stole? Odpowiedź jest w legendzie.

Wprawdzie św. Marcin jest najczęściej przedstawiany jako rycerz na koniu, ale w ikonografii bywa też pokazywany z gęsiami. Według legendy w IV wieku, gdy zapadła decyzja, żeby został on biskupem Tours, to chciał uniknąć objęcia tego urzędu i schował się w gęsiarni. Jednak gęsi wydały go gęgając głośno. Tak powstała tradycja jedzenia gęsiny z okazji 11 listopada, czyli wspomnienia św. Marcina z Tours.

Swoją tradycję mają też rogale świętomarcińskie z białym makiem. To zwyczaj pochodzący z Poznania. Rodowód ma pogański i wiąże się podobno ze składaniem bogom ofiary z wołów albo ciasta, które zwijano na kształt rogów tych zwierząt. Zwyczaj w kościele katolickim powiązany został z postacią św. Marcina porównując kształt rogala do podkowy, którą zgubił koń świętego.

W Krzeszowicach i rosół z gęsiny, i rogale to najnowsze dzieje miasta i smakołyki nawiązujące poprzez legendy do patrona miejscowego kościoła.

Rajd turystyczno-historyczny "Śladami Wolności" prowadził od Paczółtowic do Racławic, to odcinek trasy, którym przeszli strzelcy Piłsudskiego w 1914 roku

"Śladami Wolności" prowadził rajd turystyczno-historyczny. U...

Odkryto nieznane dzieło Chopina

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska