https://gazetakrakowska.pl
reklama
Pasek artykułowy - wybory

Szanujmy owady! Jest ich coraz mniej. Uniwersytet Rolniczy zaprasza na XIX Ogólnopolskie Dni Owada

Paulina Szymczewska
Podczas Dni Owada na Uniwersytecie Rolniczym zostaną zaprezentowane m.in. kolekcje żywych owadów egzotycznych i krajowych
Podczas Dni Owada na Uniwersytecie Rolniczym zostaną zaprezentowane m.in. kolekcje żywych owadów egzotycznych i krajowych Anna Kaczmarz
W najbliższy weekend 19 i 20 czerwca krakowski Uniwersytet Rolniczy zaprasza na XIX Ogólnopolskie Dni Owada. Tradycyjnie nie zabraknie mnóstwa atrakcji dla młodszych i starszych - ciekawych warsztatów dla dzieci, wykładów popularnonaukowych czy prezentacji egzotycznych motyli.

FLESZ - Zmiana pracy, a pandemia

od 16 lat

Tegoroczne hasło przewodnie Dni Owada brzmi „Szanujmy owady” i ma zwrócić uwagę na to, jak istotną rolę owady pełnią w środowisku, a także - niestety - na fakt, że człowiek wyniszczył owady i doprowadza równocześnie do wyniszczenia swojego otoczenia oraz spadku bioróżnorodności.

- Musimy szanować owady, gdyż ich liczebność bardzo drastycznie spada w ostatnich latach. Ogólna liczba latających owadów zmniejszyła się aż o około 70 proc. Spadła też biomasa owadów w Europie o ok. 60 proc. - wylicza prof. Kazimierz Wiech, wybitny entomolog, pomysłodawca Ogólnopolskich Dni Owada.

Jak wyjaśnia, do głównych przyczyn tego niepokojącego zjawiska należą: utrata siedlisk, przez co owady nie mogą się rozmnażać, oraz pestycydy, które w ogromnych ilościach, a w dodatku często zupełnie niepotrzebnie, są wprowadzane do środowiska.

A że środowisko, w którym żyjemy, jest systemem naczyń połączonych, trzeba pamiętać, że jeśli wyginą owady, to populacja ludzka zginie również. Dlaczego?

- Około 80 proc. roślin na Ziemi jest zapylanych przez owady - to również m.in. wszystkie warzywa i owoce oraz wiele innych roślin uprawnych, ziół itd. - tłumaczy prof. Kazimierz Wiech. - Owady ograniczają również rozwój chwastów, rozkładają wszelkie szczątki organiczne i pełnią wiele innych, niezwykle ważnych funkcji. Bez nich nie przetrwamy. Dlatego musimy je szanować - dodaje.

O tym właśnie mają przypominać weekendowe Dni Owada na Uniwersytecie Rolniczym. Odbędą się one 19 i 20 czerwca w godz. 10-17, w budynku Wydziału Leśnego UR (al. 29 Listopada 46). Dla gości przygotowano mnóstwo atrakcji. Zostaną zaprezentowane kolekcje żywych owadów egzotycznych i krajowych - szkodników, owadów karmowych, owadów wodnych, koprofagów, owadów społecznych, leśnych i drapieżnych.

Będzie można zobaczyć także m.in. obrazy ze skrzydeł motyli, kolekcję roślin owadożernych z Ogrodu Botanicznego UJ oraz fotografie o tematyce entomologicznej. Zaprezentowane zostaną kolekcje motyli z Muzeum Arthropoda w Bochni oraz z Motylarni w Czaplach Wielkich, a dzieciaki będą mogły zrobić sobie owadzie tatuaże i wziąć udział w ciekawych warsztatach.

W sobotę zaplanowano również wykłady popularnonaukowe oraz sesję filmowo-fotograficzną poświęconą pamięci prof. Adama Grochowalskiego (zmarłego pracownika Politechniki Krakowskiej, pasjonata fotografii entomologicznej – m.in. motyli i roślin). Na wykłady obowiązują zapisy: [email protected] lub tel. 12 662-52-87.

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

brakuje poidełek dla owadów w mieście..pszczoły garną się do butelek z wodą mineralną

E
Ehh

Sterylizacja środowiska, monokultury itp doprowadzają do takiego a nie innego stanu sprawy. Z jednej strony nie ma co się dziwić, bo nie znam nikogo,kto lubi twarzystwo nieokrzsanych owadów. Z drugiej strony to fascynujący świat, którego znaczenie dla biocenozy nie jest do końca poznany.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska