Szczepan Brzeski z Bochni zdobył Everest i zakończył projekt...

  Szczepan Brzeski z Bochni zdobył Everest i zakończył projekt Korona Ziemi. Jego partnerka Sylwia Bajek weszła na Lhotse

  Zdjęcie autora materiału
  Paweł Michalczyk

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Szczepan Brzeski z Bochni zdobył Everest, a Sylwia Bajek - Lhotse
  1/87
  przejdź do galerii

  Szczepan Brzeski z Bochni zdobył Everest, a Sylwia Bajek - Lhotse ©arch. wyprawy Everteam 2018

  Wyprawa Everteam 2018 zakończyła się sukcesem. W czwartek Szczepan Brzeski z Bochni zdobył najwyższą górę świata - Everest. Tym samym ukończył zdobywanie Korony Ziemi jako pierwszy mieszkaniec powiatu bocheńskiego. Z kolei jego życiowa partnerka, 26-letnia Sylwia Bajek jako najmłodsza Polska zdobyła w środę inny ośmiotysięcznik - Lhotse.
  Zobacz galerię
  Wyprawę zaczęli 13 kwietnia z Namche Bazaar (3440 m n.p.m.). Stopniowo zwiększali wysokość, przyzwyczajając swoje organizmy do wysiłku i coraz rzadszego powietrza.

  15 kwietnia byli już na wysokości 4950 m n.p.m., by trzy dni później znaleźć się w bazie Everest Base Camp (5 364 m n.p.m.). Po kilkudniowym pobycie, rozpoczęli wyjście aklimatyzacyjne do Obozu 3 na wysokości 7300 m.n.p.m. pokonując tzw. lodospad.

  To szczególnie niebezpieczny rejon, pełen przepaści. W nocy lodowiec zamarza, a w ciągu dnia topnieje pod wpływem słońca. 30 kwietnia zakończyli 5-dniową wyprawę do Obozu 3. - Zrobiliśmy to! Zbudowaliśmy aklimatyzację - poinformował Szczepan na profilu wyprawy.

  Himalaiści wrócili do EBC. Na wysokości 5 364 m n.p.m. spędzili Majówkę. Kilka dni spędzili też na wysokości 4400 m n.p.m., regenerując siły przed atakiem szczytowym. Ten rozpoczęli w ubiegły weekend, wychodząc z EBC. Początkowo nie sprzyjała im pogoda.

  - Oboje jesteśmy w C4. Sylwia (Lhotse) planuje atak szczytowy w nocy. Szczepan (Mount Everest) planuje 20 h resetu i przeprowadzi swoją próbę ataku szczytowego - informowali jeszcze w środę.

  Do wysokości 7850 m Szczepan i Sylwia szli razem, później się rozłączyli w drodze na zdobywane przez siebie szczyty. Szczepan zdobywając Dach Świata, sfinalizował wyprawę na Koronę Ziemi. Rok temu wraz z Sylwią byli już na wysokości 8800 m n.p.m., ale musieli zawrócić, bo idąc dalej ryzykowaliby życiem.

  - Wiemy, co nas tam czeka, pozostało tylko 50 m niewiadomych - mówił nam Szczepan 3 kwietnia. - Mam nadzieję, że będziemy mogli sobie pomachać z obu szczytów - dodała Sylwia. Wybrała sąsiedni do Everestu Lhotse, by nie powtarzać trasy, którą w większości pokonała rok temu.

  Aby mieć ze sobą kontakt w dniach rozłąki, oboje zabrali ze sobą telefony satelitarne. - Z całą pewnością będzie ciężko, ale liczymy na sukces - mówili pełni nadziei przed wyprawą. Dziś już wiadomo, że tym razem się udało.  ***

  Za pomocą Facebooka (profil wyprawy Everteam 2018) Szczepan i Sylwia prowadzą zbiórkę charytatywną dla 29 podopiecznych bocheńskiej Fundacji Auxilium. „I Ty możesz wejść z nami na dwa 8-tysięczniki! I to w szczytnym celu!” - zachęcają.

  Chcą, by każdy metr, jaki pokonają w pionie był równy jednej złotówce. Szczepan idzie na Everest (8848 m n.p.m.), a Sylwia - Lhotse (8516). Suma wysokości obu szczytów daje 17 364 m n.p.m. - Taką właśnie kwotę chcemy zebrać w trakcie zbiórki dobroczynnej - mówią.

  ZOBACZ KONIECZNIE:
  WIDEO: Mówimy po krakosku

  Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce