Szczepienia przeciwko COVID-19 dla seniorów
Szczepienia powszechne mają, przypomnijmy, rozpocząć się po 15 stycznia 2021 roku. Od tego dnia będzie można rejestrować się - w przychodniach, online za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta i poprzez infolinię.
Szczepionka przeciwko COVID-19. Seniorzy dostaną zaproszenia
Według zapowiedzi wiceministra zdrowia Waldemara Kraski, objęci pierwszą grupą otrzymają specjalne zaproszenia (dokument e-skierowania) na szczepienia przeciwko COVID-19. Ważne będą 60 dni od dnia wystawienia i wygenerowane zostaną automatycznie w systemie P1 w transzach zgodnych z kolejnością szczepień dla określonych grup wiekowych i zawodowych.
Po medykach, w ramach tzw. pierwszego etapu, preparat będą mogli przyjąć pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, a także osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych. Szczepieniami objęci zostaną także: pracownicy sektora edukacji oraz żołnierze Wojska Polskiego, w tym wojsk obrony terytorialnej, funkcjonariusze straży granicznej, policji, straży gminnej i miejskiej, straży pożarnej, pracownicy TOPR oraz GOPR, którzy biorą bezpośredni udział w działaniach przeciwepidemicznych i odpowiadają za bezpieczeństwo narodowe.
O terminie szczepienia poinformuje wiadomość sms
Po otrzymaniu zaproszenia trzeba się zgłosić i zarejestrować na szczepienie albo przez infolinie, albo przez swoje internetowe konto pacjenta, albo bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego, lub w punktach, które będą w dużych miastach - tłumaczył Waldemar Kraska.
Lekarze będą mogli także wystawić pacjentom indywidualne e-skierowania (np. dla osoby nieposiadającej numeru PESEL czy takiej, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).
- Koronawirus w Polsce. Mapa i raport zakażeń Ministerstwa Zdrowia i WHO
- Sprawdź, czy chorowałeś na COVID-19! Te objawy wskazują na przebytą łagodną infekcję
- Szczepionka na COVID-19 bezpieczna? Pytania i odpowiedzi. Jakie są przeciwwskazania?
- Procedury szczepień przeciw COVID-19. Jak wyglądają w praktyce?
Po zarejestrowaniu się pacjenci otrzymają informację SMS-em, kiedy i gdzie mają się zgłosić na szczepienie. - Dzień przed szczepieniem otrzymają SMS przypominający, także od razu będziemy mieli ustalone te dwa terminy - na pierwszą dawkę i drugą - zapowiedział wiceminister.
Szczepienia będą realizowane w: przychodniach (POZ), szpitalach, szpitalach rezerwowych i u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Lista wszystkich punktów wykonujących szczepienia przeciwko Covid-19 zostanie niebawem ogłoszona na stronie gov.pl/szczepimysie. Dostępna ma być tam także mapka z wykazem wszystkich takich punktów.
W każdej gminie będzie także funkcjonował co najmniej jeden mobilny punkt szczepień, m.in. dla osób, które nie mogą samodzielnie dotrzeć na szczepienie.
Proces masowych szczepień rozpoczął się w Polsce, przypomnijmy, w niedzielę, 27 grudnia. Jako pierwsza preparat przyjęła Alicja Jakubowska, pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie. W woj. śląskim jako pierwsza zaszczepiona została Dr Dorota Blat, kierowniczka oddziału diagnostyki laboratoryjnej w szpitalu MSWiA w Katowicach. Obie panie, jak zapowiadają, czują się dobrze i zachęcają obywateli do pójścia w ich ślady.
Bądź na bieżąco i obserwuj
