Szczepionka na koronawirusa dla każdego seniora w Małopolsce. Jak przygotować się do szczepienia? Jak się zarejestrować na kolejne wizyty?

OPRAC.: DMA
123rf
Pierwsi Małopolanie po 70. roku życia 25 stycznia przyjęli preparaty chroniące przed COVID-19. - Możliwość zaszczepienia się ma każdy zainteresowany senior – przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.

FLESZ - Nie ma szczepionek i terminów

Najstarsi są pierwszą grupą, która w ramach szczepień populacyjnych może skorzystać z ochrony przed koronawirusem. Wybór nie jest przypadkowy, to właśnie dla nich COVID-19 jest bowiem szczególnym zagrożeniem.

Małopolska. Blisko 500 punktów szczepień

Szczepienia seniorów w Małopolsce ruszyły 25 stycznia i są wykonywane w blisko 500 punktach szczepień, z których większość to dobrze znane pacjentom poradnie podstawowej opieki zdrowotnej.

W ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19 bezpłatnie będzie mógł zaszczepić się każdy chętny senior. Tempo wykonywania ukłuć jest jednak uzależnione od tempa produkcji preparatów chroniących przed koronawirusem i ich dostaw do naszego kraju. Dlatego obecny harmonogram został dostosowany do obecnych dostaw szczepionek do Polski.

Ograniczona liczba potrzebnych preparatów i ogromne zainteresowanie seniorów ochroną przed koronawirusem sprawiły, że do tej pory nie wszystkim udało się umówić na konkretny termin podania szczepionki. Nic jednak straconego. Rejestracja na kolejne wizyty ruszy bowiem, gdy tylko do Polski dotrą nowe dawki szczepionek. A wszyscy nestorzy, którzy wyrażą chęć zaszczepienia, o wolnych terminach w punktach szczepień zostaną powiadomieni telefonicznie.

Jak zgłosić chęć zaszczepienia przeciwko koronawirusowi?

Co musi zrobić senior, by otrzymać telefon z informacją o możliwości rejestracji?

Chęć zaszczepienia się można zgłosić m.in. dzwoniąc na całodobową, bezpłatną infolinię, pod numer 989. Wystarczy, że podczas rozmowy z konsultantem osoba, dla której zabrakło terminu, potwierdzi chęć zaszczepienia, a pracownik infolinii oddzwoni do niej w momencie pojawienia się nowych dawek szczepionek i nowych terminów szczepień.

Seniorzy 70+ mogą również wypełnić specjalny formularz na stronie internetowej szczepimysie.pacjent.gov.pl. Każdy, kto to zrobi, zostanie telefonicznie poinformowany o możliwości rejestracji.

Taka informacja trafi również do wszystkich tych, którzy wyślą SMS o treści SZCZEPIMY SIE na numer 664 908 556. O tych możliwościach zostały poinformowane małopolskie przychodnie, dlatego seniorzy nie muszą osobiście zgłaszać się do punktów szczepień, wystarczy kontakt telefoniczny.

Jak przygotować się do szczepienia przeciwko koronawirusowi?

Szczepienie chroniące przed koronawirusem jest darmowe i składa się z dwóch dawek podawanych w odstępie czasowym.

Każdy senior, który ma już umówiony termin ukłucia, powinien pojawić się w punkcie szczepień:

  • o wyznaczonej godzinie z listą przyjmowanych medykamentów i informacją o ewentualnych uczuleniach,
  • po śniadaniu,
  • po przyjęciu stałych tabletek,
  • w wygodnym ubraniu, umożliwiającym swobodne odsłonięcie ramienia.

O kwalifikacji do szczepienia za każdym razem decyduje lekarz, wcześniej sprawdzając stan zdrowia zgłaszającej się do gabinetu osoby.

Jak podkreślają eksperci, dopuszczone do użycia szczepionki są bezpieczne, a ich skuteczność sięga aż 95 proc.!
Wokół małych ampułek narosło jednak wiele mitów. Odpowiedzi na nurtujące pytania warto więc szukać w sprawdzonych źródłach. Wszystkie najważniejsze informacje dotyczące profilaktyki COVID-19 są gromadzone na stronie www.gov.pl/szczepimysie
Pomocna w rozwianiu wątpliwości może być również rozmowa z lekarzem rodzinnym.

FAQ - szczepienie przeciw koronawirusowi

Jak powstawała szczepionka przeciw koronawirusowi, czy każdy może ją przyjąć, gdzie się zgłosić, aby się zaszczepić? Odpowiadamy na pytania związanie ze szczepieniami.

Jak wygląda szczepienie przeciw koronawirusowi?

Pierwszym etapem jest kwalifikacja do szczepienia, o której decyduje lekarz. Szczepionka podawania jest w postaci iniekcji (zastrzyk) w mięsień naramienny.

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień. Można zaszczepić się w ciągu całego dnia, niezależnie od posiłków, ale najlepiej gdy jesteśmy wypoczęci.

Czy warto się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepionka to jedna z największych medycznych zdobyczy człowieka. Dzięki szczepionkom udało się wyeliminować lub znacznie ograniczyć wiele chorób np. ospę prawdziwą, błonicę, wirusowe zapalenia wątroby typu B. Podobnie może być w przypadku koronawirusa. Dzięki skutecznej szczepionce jego zdolność do zakażenia kolejnych osób może zostać wyeliminowana, skutecznie go neutralizując.

Aby osiągnąć odporność populacyjną zaszczepić powinno się jak najwięcej osób. Przyjmuje się, że powyżej 80 % zaszczepionych osób w populacji będzie stanowić kokon ochronny dla niezaszczepionych. Ale już 50 % zaszczepionej populacji istotnie wpłynie na zmniejszenie ryzyka szerzenia się w niej  koronawirusa.

Czy szczepionka na koronawirusa może wywołać skutki uboczne?

Tak jak po podaniu jakiegokolwiek leku, również po szczepieniu przeciw koronawirusowi mogą się pojawić objawy niepożądane. W przypadku pojawienia się niepożądanych objawów, należy skontaktować się z lekarzem poradni, w której było wykonane szczepienie.

Czy szczepionka na koronawirusa jest bezpieczna?

Szczepionka przeciw koronawirusowi przechodzi badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania szczepionek zostały wykonane według najwyższych standardów bezpieczeństwa (podobnie jak w przypadku innych szczepionek).

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu procedury scentralizowanej przez Europejską Agencję Leków.

W każdym przypadku pozwolenie na dopuszczenie do obrotu jest wydawane po ocenie stosunku korzyści do ryzyka. Następuje to na podstawie dokumentacji zawierającej dane zebrane w czasie prac nad produktem i badań klinicznych. Ocena ryzyka dotyczy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności produktu leczniczego.

Własne testy przeprowadzają także firmy farmaceutyczne.

Jakimi szczepionkami przeciw koronawirusowi będą szczepieni Polacy?

Polska ma pięć umów (dane na 7 grudnia 2020) na zakup szczepionek przeciw COVID-19 z producentami: Astra Zeneca (16 mln dawek), Janssen Pharmaceutica NV (16,98 mln dawek), Pfizer / BioNTech (16,74 mln dawek), CureVac (5,65 mln dawek), Moderna (6,69 mln dawek). Zakupy będą finansowane z budżetu państwa. Umowy opiewają na zakup w sumie ponad 62 mln szczepionek, a szacowany koszt to ok. 2,4 mld zł. Zakupy będą finansowane z budżetu państwa.

Czy dostanę dokument, że jestem zaszczepiony?

Informacja o szczepieniu będzie wpisana do systemu elektronicznego. Pacjent dostanie również zaświadczenie o szczepieniu umożliwiające korzystanie z ułatwień. Przyjęcie szczepionki będzie także potwierdzone przez specjalny system, który umożliwi weryfikację zaszczepienia (m.in. kod QR, który pozwoli szybko potwierdzić odbyte szczepienie).

Kiedy będę się mógł zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia przeciw koronawirusowi odbędą się etapami:

Etap 0: pracownicy służby zdrowia, pracownicy Domów Pomocy Społecznej, pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej, personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, pracownicy sanepidu. 

Etap 1: pensjonariusze domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnego pobytu, osoby powyżej 60. roku życia w kolejności od najstarszych, służby mundurowe, nauczyciele;

Etap 2: osoby w wieku poniżej 60. roku życia z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19, albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia, osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne ;

Etap 3: szczepieni będą przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

Realizowane będą także powszechne szczepienia pozostałej części dorosłej populacji.

Gdzie będzie można się szczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienia mają być realizowane:

  • w placówkach POZ i AOS;
  • w innych stacjonarnych placówkach medycznych;
  • w mobilnych zespołach szczepiących;
  • w centrach szczepiennych w szpitalach rezerwowych.

Na stronie gov.pl/szczepimysie dostępna będzie mapka z wykazem wszystkich punktów szczepień.

Co trzeba zrobić, żeby się zaszczepić przeciw koronawirusowi?

Szczepienie będzie możliwe dzięki e-skierowaniu. Będzie ono generowane automatycznie w transzach zgodnych z kolejnością szczepień (grupy wiekowe, grupy zawodowe). Pacjenci będą mogli też mieć wystawione skierowanie przez lekarza (dotyczy to osób, które nie posiadają numeru PESEL albo nie mogły się poddać szczepieniu w pierwszym dostępnym terminie). 

Na szczepienie przeciw koronawirusowi będzie można się umówić w centralnym systemie rejestracji - pacjent będzie mógł skorzystać z Infolinii, umówić się elektronicznie przez swoje Internetowe Konto Pacjenta, za pośrednictwem placówki, w której wystawiono mu e-skierowanie lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

Po rezerwacji wizyty pacjent dostanie SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia (pacjent będzie umówiony na dwa terminy). 

Kolejność szczepień jest określona w Narodowym Programie Szczepień przeciw COVID-19. W pierwszej kolejności szczepione będą osoby z grup priorytetowych - personel służby zdrowia, pracownicy i pensjonariusze DPS, osoby 60+.

Czy trzeba płacić za szczepienie przeciw koronawirusowi?

Szczepionka przeciw koronawirusowi jest bezpłatna i dobrowolna.

Czy szczepionka jest obowiązkowa?

Szczepienia przeciw koronawirusowi są dobrowolne. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza. Szczepienia mają być dostępne w każdej gminie.

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

O
Olga Piatkowska

Przeciez brakuje szczepionek. Bieda z nedza. Rzad zajmuje sie wszystkim ale nie walka z epidemia.

Dodaj ogłoszenie