Szczurowa aktywnie włączyła się w projekt badawczy realizowany pod kierownictwem Barbary Żebrowskiej z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Dorośli, dzieci i młodzież mieli wspólnie z naukowcami pomóc w stworzeniu „Atlasu małej ojczyzny – mikrotoponimii regionu szczurowskiego”.
– Polegał on na dokumentowaniu zwyczajowych, gwarowych nazw miejscowych czyli wsi, przysiółków, osad, punktów orientacyjnych gminy Szczurowa – wyjaśnia Barbara Żebrowska.
Michał Pastuch, działacz na rzecz kultury i muzyki ludowej Krakowiaków Wschodnich, i nauczyciel w Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Strzelcach Wielkich oraz w gimnazjum w Szczurowej dodaje, że to przedsięwzięcie było kontynuacją poprzedniego projektu badawczego związanego z badaniem tutejszej gwary. Jego efektem było powstanie Bukietu Szczurowskiego, czyli unikatowego zbioru słownictwa z regionu szczurowskiego. Dostępnego na stronie internetowej bukietszczurowski.pl
W czerwcu tego roku profesor Dorota Rembiszewska z Instytutu Slawistyki PAN przeprowadziła w gminie warsztaty dla uczniów i dorosłych. Dzieci miały za zadanie narysować trasę, którą codziennie przemierzają w drodze do szkoły i uwzględnić na niej wszystkie znane im nazwy części wsi oraz punkty orientacyjne. Młodzież dowiedziała się w jaki sposób przeprowadzać wywiady ze starszymi i zbierać mikrotoponimię. Dorośli oprócz zdobycia wiedzy na temat nazw miejscowych i ich pochodzenia, nanieśli na mapy znane im tradycyjne nazwy miejscowe.
Potem odbyły się badania terenowe przeprowadzone przez pracowników i doktorantów Wydziału Polonistyki UJ. Podczas spotkań z wieloma informatorami udało się zebrać materiał niezbędny do stworzenia map notujących zwyczajowe nazwy miejscowe. Udało się przygotować kompletne mapy: Szczurowej, Kwikowa, Pojawia, Uścia Solnego, Wrzępii, Rudy-Rysiów, Pojawia, Strzelec Wielkich i Zaborowa. Mapy pozostałych miejscowości będą uzupełnione w najbliższym czasie. Można je będzie zobaczyć w internecie m.in. na stronie bukietszczurowski.pl. W przyszłości mapy Małej Ojczyzny zostaną wydrukowane i zawisną w poszczególnych miejscowościach – będzie można korzystać z nich w celach edukacyjnych i promocyjnych w szkołach, urzędzie czy centrum kultury.
Dopełnieniem projektu był konkurs, którego uczestnicy mieli za zadanie przygotować plany spacerów lub wycieczek (np. rowerowych) po gminie. W konkursie oceniano pomysł, formę opisu miejsc i zaproponowanej trasy, wykonanie oraz wykorzystanie funkcjonujących, zwyczajowych nazw miejscowych.
Wczoraj podczas uroczystego podsumowania projektu w Szczurowej, nagrodzono autorów zwycięskich prac. Na ich podstawie stworzono aplikację na tablety i smartfony. Umożliwi ona aktywne zwiedzanie Gminy. Użytkownicy będą mogli m.in. wybrać trasę przybliżającą im historię dawnych dworów i ich mieszkańców, zagrać w grę terenową czy poznać najważniejsze dla mieszkańców miejsca. Aplikację wkrótce będzie można pobrać za darmo na stronie centrum kultury w Szczurowej.
Projekt jest dotowany przez Narodowe Centrum Kultury w programie „Ojczysty - dodaj do ulubionych”.
Krowoderska.pl - Krowoderska.pl - parkingi "Park and ride" - odc. 2
Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto
Follow https://twitter.com/gaz_krakowska