Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szefowie MSZ Polski i Danii: Wsparcie państw UE i NATO dla Ukrainy musi być priorytetem

OPRAC.:
Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Według duńskiego ministra współpraca obu krajów przyczyni się do wzmocnienia wspólnego bezpieczeństwa.
Według duńskiego ministra współpraca obu krajów przyczyni się do wzmocnienia wspólnego bezpieczeństwa. Fot: PELLE RINK DENMARK / PAP / EPA
Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Danii, Zbigniew Rau i Jeppe Kofod poruszyli we wtorek w Ronne sprawy związane z pomocą dla Ukrainy i kwestie polsko-duńskiej współpracy. Musimy być obecne jako państwa NATO i UE zjednoczeni w naszym pełnym wsparciu dla Ukrainy, ona musi wygrać wojnę; to musi być nasz priorytet – podkreślali.

Polski minister spraw zagranicznych od poniedziałku przebywał na Bornholmie, gdzie odbył konsultacje ze swoim duńskim odpowiednikiem. Rozmowy polityków dotyczyły współpracy w zakresie bezpieczeństwa militarnego i energetycznego oraz wsparcia dla Ukrainy.

Na wspólnej konferencji prasowej szef polskiej dyplomacji podkreślił rolę współpracy polsko-duńskiej w tych kwestiach. Zaznaczył, że Dania jest dla Polski w tych dziedzinach sojusznikiem i partnerem. Przypomniał, że niedawno Danię odwiedzili także premier Mateusz Morawiecki i wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Rau oświadczył, że rosyjska agresja na Ukrainę zmieniła sytuację bezpieczeństwa w regionie; podkreślił, że odpowiedź na nią musi być zdecydowana. Jak zaznaczył, wsparcie państw UE i NATO dla Ukrainy w tej sytuacji musi być priorytetem, tak długo jak kraj ten będzie tego wsparcia potrzebował.

Zażegnać kryzys energetyczny

Minister Rau wskazał na konieczność zwiększenia wsparcia dla uchodźców. Podkreślił też potrzebę szybkiego zażegnania kryzysu energetycznego; wskazał, że Polska jest zainteresowana współpracą z Danią w zakresie zielonej transformacji i farm wiatrowych.

Zauważył, że wkrótce odbędzie się uroczysta inauguracja gazociągu Baltic Pipe, będącego wspólnym przedsięwzięciem Polski, Danii i Norwegii. Zaznaczył, że projekt ten nie tylko wzmocni polsko-duńskie partnerstwo w zakresie sektora energii, ale też będzie elementem zabezpieczenia dostaw gazu w Europie.

Dopytywany o rolę Baltic Pipe, Rau przypomniał, że Polska dekadę temu zdecydowała, że będzie dywersyfikować źródła gazu, mając na uwadze to, że Rosja może traktować ten surowiec jak broń i manipulować jego dostawami.

Podkreślił znaczenie gazociągu w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. Dziękował stronie duńskiej za współpracę.

Musimy być zjednoczeni w naszym pełnym wsparciu dla Ukrainy jako państwa NATO i UE, Ukraina musi wygrać wojnę, Rosja musi ją przegrać - oznajmił z kolei duński minister. Zapewnił o wsparciu Danii dla Ukrainy w wysokości 506 mln euro.

Podkreślił, że Rosja nie może poróżnić krajów UE przez wprowadzenie animozji czy różnicy interesów na rynku energii. Mówił, że zarówno rządy, jak i poszczególne firmy poszukują rozwiązań, które pozwolą na ogrzanie w państwach UE domów, ale też utrzymać sprawne funkcjonowanie przemysłów.

Wzmocnienie wspólnego bezpieczeństwa

Wyraził przekonanie, że wizyta szefa polskiej dyplomacji oraz współpraca obu krajów przyczyni się do wzmocnienia wspólnego bezpieczeństwa. Pytany o kwestię wydawania wiz dla obywateli Rosji, duński minister zaznaczył, że jego kraj wspiera w tej kwestii politykę Polski i państw bałtyckich, de facto nie wydaje Rosjanom wiz turystycznych i ogranicza wydawanie ich w ogóle, traktując ich tak jak obywateli Syrii, Erytrei lub Somalii.

Powiedział, że uważa obecność rosyjskich turystów na plażach południowej Europy w czasie, gdy miasta ukraińskie są ostrzeliwane przez rosyjskiego najeźdźcę i niszczone, za rodzaj prowokacji. Podkreślił, że Rosja i Rosjanie muszą ponieść konsekwencje swoich działań.

Odnosząc się do Baltic Pipe, Kofod podkreślił, że pomoże on krajom regionu w uniezależnieniu się od Rosji, utrudniając w ten sam sposób rosyjskiemu przywódcy Władimirowi Putinowi stosowanie szantażu wobec europejskich państw.

mm

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szefowie MSZ Polski i Danii: Wsparcie państw UE i NATO dla Ukrainy musi być priorytetem - Portal i.pl

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska