Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szkolne pensje zjadają budżet Nowego Sącza

Iwona Kamieńska
Zespół Szkół nr 3 zniknie jeszcze w tym roku z okazałego budynku przy ulicy Lwowskiej w Nowym Sączu
Zespół Szkół nr 3 zniknie jeszcze w tym roku z okazałego budynku przy ulicy Lwowskiej w Nowym Sączu Stanisław Śmierciak
164 miliony 958 tys. zł wyda w tym roku Nowy Sącz na oświatę. Radni chcą przyjrzeć się wydatkom szkół i poszukać oszczędności. "Lustrację" oświatowych finansów planuje komisja rewizyjna rady miasta. Dyrektor wydziału edukacji sądeckiego magistratu Józef Klimek wskazuje, że z roku na rok ubywa kilkuset uczniów, a nauczycieli ilu było, tylu jest, to znaczy około dwóch tysięcy. Z wytycznych władz miasta wynika natomiast, że wystarczyłaby połowa, aby zapewnić właściwą obsadę klas.

- Poza tym utrzymujemy w mieście dużą "szkołę wirtualną", czyli ponad 80 nauczycieli przebywających na urlopach dla poratowania zdrowia. To bardzo duże obciążenie dla budżetu - mówi dyr. Klimek. Radny Józef Wiktor, autor kilku interpelacji, w których zwracał uwagę na rosnące wydatki na oświatę, przyznaje, że oszczędności to bolesna konieczność.

- Od lat podchodzono do tego jak do jeża, obawiano się tknąć nauczycieli, ale czas najwyższy poszukać oszczędności - podkreśla.
Podobnie uważa radny Grzegorz Fecko: - Nie o to chodzi, by komuś robić krzywdę, ale musimy dopasować kadrę do sytuacji demograficznej w szkołach.

Zastrzega, że nie chodzi o zamach na etaty pracowników obsługujących szkoły, np. woźne. - Prognozy Głównego Urzędu Statystycznego do 2030 roku są bezlitosne - dodajedyr. Klimek. - Dzieci będzie ubywać, a liczba etatów w oświacie nie maleje u nas od sześciu lat.

Jako pierwszy do likwidacji przymierzany jest Zespół Szkół nr 3 przy ul Lwowskiej i Szkoła Policealna nr 4 przy sądeckim "elektryku". W przyszłym tygodniu radni podejmą decyzję w tej sprawie. Zniknie około 30 etatów.

- Całkiem spora grupa sądeckich nauczycieli pracuje w wymiarze większym niż półtora etatu. Jak to się ma do troski o tych, którzy mogą stracić pracę? - zauważa dyr. Klimek, zapowiadając rozmowy w tej sprawie z dyrektorami szkół.

Uciekają ratować zdrowie i pracę

Na jednego sądeckiego nauczyciela przypada obecnie mniej niż 10 uczniów. Tymczasem, zgodnie z oświatowymi wytycznymi, powinno być 24 w podstawówkach, 28 w gimnazjach i 30 w liceach. Aby przybliżyć się do tych liczb, pracę musiałoby stracić kilkuset nauczycieli. Wg dyr. Klimka, część kadry nauczycielskiej z obawy przed zwolnieniem ucieka m.in. na urlopy dla poratowania zdrowia. Tylko w pierwszej połowie 2012 r. wypłacono im2,5 miliona złotych pensji. Wiceprezydent Bożena Jawor wystosowała pismo do szkół, w którym przypomina, aby dyrektorzy korzystali z prawa weryfikacji zaświadczeń lekarskich będących podstawą do urlopu.

Lód pokrył Kraków [ZDJĘCIA]

Możesz wiedzieć więcej!Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska