100 urodziny w DPS "Anna" w Krapkowicach
Jak poinformowali bliscy, Eugeniusz Mróz od lat przebywał w DPS „Anna” w Krapkowicach. Tutaj obchodził też swoje setne urodziny.
- Bardzo mi tu dobrze
– mówił w wywiadzie dla Nowej Trybuny Opolskiej. - Może się komuś wydawać, że domu nie mam, własnych mebli nie mam. Ale mam tutaj przyjaciół. I to jest najważniejsze.
Eugeniusz Mróz urodził się 14 marca 1920 w Limanowej. Tam spędził dzieciństwo i chodził do szkoły podstawowej. Gimnazjum rozpoczynał w Nowym Sączu. Rodzice przeprowadzili się do Wadowic, a Eugeniusz z nimi w styczniu 1935, gdyż ojciec, urzędnik państwowy został tam przeniesiony.
Eugeniusz Mróz był szkolnym kolegą Karola Wojtyły. Mieszkali w Wadowicach
- Darem niebios było - z czego sobie wtedy oczywiście nie zdawałem sprawy - że zamieszkaliśmy w tym samym domu, w którym Karol mieszkał z ojcem, emerytowanym podoficerem armii austriackiej i kapitanem 12 Pułku Piechoty
– wspominał. - Wojtyłowie zabierali mnie czasem na wycieczki. Wędrowaliśmy razem często w Beskidy, w Pieniny, w Gorce i w Bieszczady. Przy kapliczkach z frasobliwymi Chrystusikami zatrzymywaliśmy się na modlitwę. To nas zbliżało do Boga, ale Karol był człowiekiem do tańca i do różańca.
W maju 2020 roku ukazała się w Wydawnictwie Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika wspomnieniowa książka Eugeniusza Mroza "Historia niezwykłej przyjaźni".
Eugeniusz Mróz rozpoczął studia prawnicze na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Przerwała je jednak wojna. Podczas niej działał w Armii Krajowej w Borowej koło Mielca. Był wywieziony na roboty do Niemiec. Po zakończeniu wojny zamieszkał w Opolu, gdzie spędził całe dorosłe życie, pracując jako radca prawny.
- W „sanktuarium” byłego księdza Natanka w Grzechyni rozpoczęła się "okupacja"
- Justyna Haberka z Olkusza została Miss Małopolski 2020
- Sprawdź, jakie mieszkania można kupić za pół miliona w Olkuszu
- Warownia w Rabszytnie staje się coraz piękniejsza. Zobaczcie zdjęcia
- 5000 zł dla elektronika! TOP 10 ofert pracy w pow. chrzanowskim. Październik 2020
- Awantura na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego "Stare Stawy" w Oświęcimiu
FLESZ - Koronawirus. Jak się przed nim uchronić
