Spis treści
Zwolnienia z WF-u tylko od specjalisty? Szkoły bezprawnie ich wymagają
Jak informuje „Rzeczpospolita”, po wypowiedzi Kamila Bortniczuka na temat wprowadzenia od 1 września 2022 roku konieczności wystawiania zwolnień jedynie przez lekarza konkretnej specjalizacji, szkoły zaczęły ich wymagać. O problemie poinformowało Stowarzyszenie na rzecz Praworządności w Szkołach „Stowarzyszenie Umarłych Statutów”.
Część placówek niesłusznie nie uznawała opinii wydanych przez lekarzy rodzinnych. Zasady te reguluje wciąż to samo rozporządzenie ministra edukacji narodowej, nic się w tym zakresie nie zmieniło. Oznacza to, że zwolnienie z WF-u wydawane jest przez dyrektora szkoły na podstawie opinii lekarza, także rodzinnego.
– Dyrektor szkoły nie ma prawa wymagać od ucznia lub rodziców ucznia przedstawienia opinii lekarzy specjalistów innych niż medycyny rodzinnej – zaznaczyła Justyna Sadlak z wydziału prasowego MEiN w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.
Przepisy dotyczące zwolnień z WF-u się zmienią?
Przepisy w zakresie zwolnień z WF-u mogą się dopiero zmienić. Minister edukacji na antenie Radia ZET podkreślił, że „postulat jest sensowny”. Dodał także, że w resorcie trwają prace nad wprowadzeniem takich zmian.
– Oczywiście, że jest wiele dzieci, które muszą mieć zwolnienie z WF-u ze względu na swój stan zdrowia, ale wiemy też, że w wielu przypadkach te zwolnienia są na wyrost […] W tej sytuacji zwolnienia wystawiane na wyrost powinny być likwidowane. Pomysł, żeby zwolnienia długoterminowe wystawiali lekarze z poszczególnych specjalności, jest godny rozważenia. W ministerstwie trwają prace nad zmianą tych przepisów, ale ich jeszcze nie ma – podkreślił Przemysław Czarnek.
Zwolnienia z WF-u. Na jakich zasadach? Oto aktualne przepisy
Tymczasem wciąż jednak obowiązuje „stare” przepisy. Uczeń może zostać zwolniony z WF-u przez rodzica, ale tylko na krótszy okres, np. w określonym dniu lub dniach. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych decyzję o dłuższym zwolnieniu z zajęć wychowania fizycznego może podjąć dyrektor szkoły, na podstawie opinii wydanej przez lekarza. Możliwe jest także zwolnienie ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń.
Jeżeli dana osoba jest zwolniona przez cały rok z zajęć wychowania fizycznego, to podczas wystawiania oceny klasyfikacyjnej w rubryce zamiast określonego stopnia wpisuje się informację „zwolniony” lub „zwolniona”. Zgodnie z przepisami opinię, na podstawie której wydawane jest zwolnienie, może wydać lekarz rodzinny.
Źródła:
- Rozporządzenie w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych;
- Komentarz do ustawy o prawie oświatowym.
