https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szokujący hymn szkoły z Brzezinki

Monika Pawłowska
archiwum
Już w piątek dzieci ze Szkoły Podstawowej w Brzezince zaśpiewają na zakończenie roku hymn szkoły. "Płomieniem rzyga komin krematorium, odorem ciał spalonych cuchnie krąg..." Pomnik Dzieci Więźniów Oświęcimia - to imię szkoły. Dyrekcja placówki i gminny samorząd nie widzą w tym nic niestosownego. Hymn, jak i patron szkoły nie będą zmienione ze względu na szacunek dla więźniów obozu. Tyle że nie byli to więźniowie Oświęcimia, a KL Auschwitz.

Wypełnij ankietę i wygraj iPad-a

Za każdym razem, kiedy pada określenie "polskie obozy zagłady" czy "oświęcimski obóz śmierci" słychać oburzenie. W mieście i gminie nad Sołą również. Tymczasem i tu nie brakuje przykładów historycznej nieprawdy. Prawdziwy niesmak budzi jednak hymn szkoły w Brzezince.

- Jest wstrząsający, dlatego nie uczymy go młodszych dzieci - mówi Agata Kowol, dyrektorka szkoły. - Jednak nie zamurujemy dzieciom obozu i nie odetniemy się od tej historii - dodaje. Przekonuje, że ze względu na szacunek do żyjących jeszcze dzieci--więźniów, sugerowanie zmiany musi być bardzo delikatne, aby ich nie urazić. Tego samego zdania jest dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół i Przedszkoli Gminnych w Oświęcimiu. - Osoby starsze nie lubią zmian - przekonuje Krzysztof Szpara. - Może nie do końca zrozumieliby intencje - dodaje. Uważa, że tylko patroni szkoły mogą zdecydować o zmianie nazwy i hymnu.

- Nie znam hymnu na pamięć, ale kiedy go słuchałem, zastanawiałem się, o czym te dzieci śpiewają - mówi Piotr Śreniawski, przewodniczący Rady Gminy Oświęcim. W rozmowie z nami przyznaje, że trzeba będzie naprawić historyczny błąd i zastanowić się nad zmianami w tej szkole.

Szoku po wysłuchaniu hymnu nie ukrywał dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście.

- O Boże - mówi Andrzej Kacorzyk. - Biedne dzieciaczki. Myślę, że nauczyciele powinni sięgnąć po literaturę dostosowaną do wieku dzieci, pisaną zupełnie innym językiem - dodaje.

O pomstę do nieba woła również prof. Zbigniew Nęcki. - Pamięć wielkiego okrucieństwa powinna być nie w hymnach, a podręcznikach, dokumentach i w Państwowym Muzeum - mówi psycholog. - Hymn ma wznosić ducha i zachęcać do czegoś. Ten ma cierpiętniczą nutę.

Tekst hymnu Szkoły Podstawowej w Brzezince, Pomnik Dzieci Więźniów Oświęcimia:

1. Drutami ogrodzony skrawek świata,
Gdzie ludzie tylko numerami są,
Gdzie brat spodlony gnębi swego brata,
A śmierć koścista dłoń wyciąga swą.
Tam morze ludzkiej krwi i łez pociekło,
Tam z krzykiem trwogi budzisz się ze snu,
A gdy Cię ktoś zapyta, gdzie jest piekło,
To śmiało możesz odpowiedzieć mu.
Ref.: Birkenau, przeklęte Birkenau,
Przez Boga zapomniane piekła dno.
Birkenau, cierniowa droga,
Tysięcy ofiar wspólny grób,
Królestwo, w którym nie ma Boga, to Birkenau.
2. Płomieniem rzyga komin krematorium,
Odorem ciał spalonych cuchnie krąg,
Cierniowej ścieżki więźnia kres i znoju,
Wędrówki kres i koniec ludzkich mąk.
Tu grobu mieć nie będziesz przyjacielu,
Popiołów garść rozwieje polny wiatr,
Nieważne to, wszak jesteś jeden z wielu,
Wielu tysięcy, co zapomniał o nich świat.

Komentarze 71

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

w
wiktoria
Uczyłam się w tej szkole 7 lat temu, do tej pory umiem tekst hymnu na pamięć ( drugiej zwrotki nas nie uczono, nigdy jej nie spiewalismi) ale pamiętam, że nie bylo dla mnie żadnym szokiem, wstrząsem czy czymś nieodpowiednim śpiewanie jej, za każdym razem kiedy było nam dane ja śpiewać, robiliśmy z powagą i dumą, że nasza szkoła nosi takie a nie inne imię, i ma takie a nie inne korzenie. Może wtedy nie wszyscy uważali tekst ten piosenki jako coś bardzo wzruszającego i nie zdawali sobie sprawy z jej przekazu, ale teraz po kilku latach kiedy człowiek wchodzi w dorosłość słowa tego hymnu przybierają jeszcze bardziej głębokie znaczenie, przekaz jest oczywisty, to tylko a może dla niektórych zbyt bolesna albo odrażająca prawda, prawda o ziemi po której chodzimy, jej historia powinna być zawsze w naszej pamięci. Wiek dzieci często tu poruszany i to czy tekst hymnu jest dla nich odpowiedni to kwestia sporna, ale ja pamietam, że babcia od najmłodszych lat opowiadała mi historię związane z obozem, (mieszkamy od niego niecały kilometr ) takich rzeczy nie piwinno sie przed dziećmi jakoś bezsensownie kamuflowac. Niech bóg ma w opiece wszystkie niewinne dusze, Które zginęły w obozach, mam nadzieję, że teraz patrzą z góry na nas i są szczęśliwe. Dla ludzi, którzy może zaracili w sobie empatie, a może poprostu zbyt surowo i pochopnie rozpatrują te sprawe polecam film " chłopiec w pasiastej pizamie" .
h
hmmm
Nie mam pytań - wszyscy "inteligenci" którzy twierdzą że pani dyrektor nadaje się do zwolnienia, chyba nie mają pojęcia, że to nie pani Kowol napisała ten hymn i że ten hymn jest tam "od zawsze", a ona nie jest pierwszym dyrektorem tej szkoły.Hymn jest dla pamięci historycznej i dla szacunku dla byłych więźniów obozu - patronów szkoły. Może i jest szokujący ale sama jestem absolwentką tej szkoły i śpiewając ten hymn na apelach jakoś nie stała mi się krzywda. Poza tym widzę że dla niektórych tutaj to drastyczna pamięć historyczna jest "be", niech dzieci żyją w nieświadomości i myślą że w życiu jest jak w ich coraz bardziej stukniętych bajkach, a jak dzieci oglądają drastyczne sceny w telewizji lub w internecie to pewnie nawet nie zwracają uwagi, bo to "tylko film"...może w ogóle do 18 roku życia najlepiej wycofać historię ze szkolnego nauczania a wprowadzić Teletubisie?
u
uczeń
redaktorek nawet nie wie co było przed obozem w Brzezince, ale jest wzburzony tym że tam historia miejsca i tragedji jest nauczana jak w nielicznych już miejscach na tym świecie. Redaktorku to są pokolenia kture znają swoją historje i historie miejsca które jest obok nich.
K
Kamil
Proszę powiedzcie gdzie mogę odsłuchać ten hymn. Słyszałem go raz, czy dwa ale teraz nie mogę go nigdzie w internecie znaleźć.
U
Uczeń...
Ludzie o co tyle hałasu? Ten hymn był, jest i będzie nieodłączną częścią tej szkoły. Jestem jednym z wielu absolwentów ten placówki. Hymn nawiązuje do czasów II wojny światowej i istniejących na terenie Oświęcimia i Brzezinki obozów zagłady zwożono do nich tysiące, a nawet miliony nie winnych ludzi. Musieli pozostawić dobytek całego swojego życia i iść na pewną śmierć do komory gazowej, po czym ich zwłoki były palone w krematoriach... Piosenka opowiada tylko o rzeczach które działy się na terenie na którym mieszkamy. Więc nie wiem o co tyle zachodu i hałasu. Panie redaktorze proszę się najpierw zastanowić co pana podwładni wypisują w gazetach a dopiero potem wystawiać zła opinię o szkole z wieloletnią tradycją...
b
brootal kid
h******soundcloud.com/pawe-kozakiewicz/pomnik-dzieci-wi-ni-w-o-wi
polecam
...
nareszcie ktoś wspomniał o poetyckim charakterze tekstu, przecież to WIERSZ Jotgie!
.
dobre słowo i chwilę rozmowy..;) zgadzam się z Tobą, absolwencie.
..
rada miejsca we wsi, brawo! gratuluje wiedzy z wosu.. zresztą szkoła powstała w roku 1968! god please! takie czasy taka nazwa, zresztą co za nieuk odczytuje tak dosłownie nazwę, ponadto to nasza nazwa, nasza szkoła..
..
Może się zdziwisz ale jako mieszkanka Oświęcimia/Brzezinki bardzo często mogę zauważyć wycieczki szkolne z wielu miejsc w Polsce do obozu..
.
Oczywiście niech dzieci żyją w błogiej nieświadomości, niech nie wiedzą czym była wojna i holocaust, proszę, dalej wychowujmy bezmózgie społeczeństwo..
.
Zgadzam się w pełni, przecież to część naszego życia i trzeba pokazać naszej młodzieży jaka była historia tej ziemi w czasie wojny. Zresztą nie dajmy się zwariować! Dzieci i to już w klasach 1-3, nie mówiąc o tych starszych mają nieograniczony dostęp do bardziej szokujących tekstów piosenek, obrazów, czy też filmów nie wspominając o pełnych przemocy grach i nikt jakoś nad tym nie ubolewa..
B
Bea
Oj Moniczko, widać, że prezydent Marszałek wiedział dlaczego należy Cię wyp............ z pracy !!! Oj nie popisałaś się kochana. A było mi Ciebie żal. Teraz chyba właściwie jeszcze bardziej pani .... co? Bo chyba nie redaktor.
x
xyz
A czy facet myślący jak jaskółka powinien mieć prawo prowadzenia sklepiku na osiedlu i zasiadania w radzie miasta? Czy ktoś to kontroluje?
g
gość
O co tyle hałasu? Dzieci ( tak jak inni mieszkańcy) w takiej miejscowości jak Brzezinka powinny wiedzieć co się tam działo. Nie przesadzajcie z tym że dzieci małe. Wytłumaczyć trzeba wszystko i koniec. Mam dzieci nawet jeszcze nie w podstawówce, ale nie dajmy się zwariować. Chyba że jesteście zdania, że do 18-tego roku życia trzeba obóz szerokim łukiem omijać, bo biedne dzieci mogą szoku doznać....
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska