https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpital MSWiA w Krakowie stał się celem cyberataku. Wstrzymano przyjmowanie pacjentów

Jolanta Białek
Robert Szulc
Opracowanie:
Szpital MSWiA w Krakowie przy ul. Kronikarza Galla
Szpital MSWiA w Krakowie przy ul. Kronikarza Galla FOT.ADAM WOJNAR/POLSKAPRESSE
Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował w niedzielę, że szpital MSWiA w Krakowie stał się celem cyberataku. Wdrożone zostały procedury awaryjne i nie ma zagrożenia dla życia oraz zdrowia pacjentów - zapewnił.

Gawkowski we wpisie na platformie X poinformował, że służby odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo, w tym CERT Polska, Centrum eZdrowie i Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości pracują nad zabezpieczeniem śladów i wspierają placówkę w szybkim powrocie do normalnego funkcjonowania.

"Służby państwa prowadzą skoordynowane działania operacyjne, mające zidentyfikować atakujących" - wskazał minister.

Cyberatak na szpital w Krakowie. Co wiemy?

Szpital MSWiA w Krakowie nie komentuje sprawy. - Przejęło ją ministerstwo. Tylko oni komentują sytuację i udzielają informacji w tej sprawie - usłyszeliśmy w szpitalu.

Co wiadomo o ataku i jego skutkach? Miał nastąpić w sobotę. Po wykryciu oprogramowania służby działały całą noc. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez ministra Gawkowskiego zaatakowane zostały "systemy, które są wykorzystywane przez lekarzy i administrację". Obecnie działają już systemy awaryjne.

- To jest najbardziej poważny skutek, który jest powoli odtwarzany. Przestały działać systemy operacyjne związane z administracją. To też jest ważne, bo chociażby dotyczy tego, jak mają być podawane leki - informował Gawkowski w TVP Info. - To był groźny atak, bo polegający na tym, że chciano zaszyfrować infrastrukturę szpitala.

Hakerzy zaatakowali szpital. Co z pacjentami?

Szpital musiał działać w trybie awaryjnym, "papierowym".

- To okazało się skuteczne i szybko wyłączyło możliwość, że życie, zdrowie pacjentów będzie narażone - zaznaczył minister.

- Hakerski atak na szpital MSWiA w Krakowie wskazuje, że dla wrogów Polski nie ma żadnych granic w próbie zaszkodzenia, w tym wypadku pacjentom i personelowi. Natychmiastowe działanie służb, przede wszystkim Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Zdrowia zapewniło bezpieczeństwo placówce - napisał w niedzielę na platformie X Tomasz Siemoniak.

To nie pierwsze tego typu zdarzenie w Krakowie w ostatnim czasie. Na początku grudnia cyberprzestępcy zaatakowali systemy krakowskiego MPK.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Okiem Kielara odc. 14

Wybrane dla Ciebie

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Prokuratura umorzyła postępowanie ws. Park and Ride. Bochnia straciła ok. 1,3 mln zł

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Poznaj wszystkie półfinalistki Miss Polski. Tylko część z nich przejdzie do finału

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska