Przestronne, kolorowe sale z wygodnym łóżkami telewizorem czekają na pacjentki , które już w tym tygodniu przyjęte zostaną do świeżo wyremontowanych pomieszczeń Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie.
Po trwającej kilka miesięcy modernizacji oddano tam do użytku oddziały: Gineko- logiczno-Położniczy z Onkologią Ginekologiczną oraz Noworodków z Pododdziałem Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka.
Pachnące świeżością sale z kolorowo wytapetowanymi ścianami to nie jedyna zmiana. Każde z dwuosobowych pomieszczeń wyposażone są teraz w nowoczesne łazienki z kabiną prysznicową.
- To duże ułatwienia dla pacjentek, które do tej pory musiały korzystać z dwóch wspólnych toalet na cały oddział. Teraz każda sala ma swój węzeł sanitarny - podkreśla Barbara Otfinowska, kierownik Oddziału Ginekologiczno-Położniczego. W salach dla młodych mam w specjalnych łóżeczkach będą mogły przebywać ich dzieci. W zasięgu ręki są meble z półkami, umywalka oraz przewijak. W sumie oddział pomieści 35 pacjentek.Efektem remontu jest również unowocześnienie sali intensywnego nadzoru noworodków.
- Przed modernizacją mieliśmy dwa tego typu pomieszczenia. Teraz do dyspozycji mamy jedną, przestronną salę. Dzięki temu można jeszcze lepiej monitorować stan zdrowia wcześniaków, łatwiej też wjechać tu ze specjalistycznym sprzętem - podkreśla Anna Czech, dyrektor szpitala św. Łukasza w Tarnowie.
Pomyślano również o mamach, których noworodki muszą zostać nieco dłużej w szpitalu. Przygotowano dla nich bezpłatny hotelik.
- Panie będą mogły tu przebywać z dzieckiem non stop. Same je karmić, przewijać i kąpać. Planujemy również stworzyć bank mleka - mówi Marta Król, kierownik Oddziału Noworodków.
Na razie wyposażenie tej części lecznicy jest bez zmian. Budowlane roboty prowadzono jednak już pod kątem instalacji nowoczesnej aparatury.
- Na przyszłe lata planujemy doposażenie oddziału. Wtedy też będziemy mogli leczyć większą liczbę noworodków. Obecnie przygotowanych mamy 25 łóżeczek dla dzieci - mówi Król. Modernizacja pomieszczeń w szpitalu pochłonęła blisko 4,5 mln zł. Niemal 1,5 mln zł do tej inwestycji dołożył urząd marszałkowski.
- Mamy nadzieję, że komfortowe warunki przyczynią się do zwiększenia porodów w regionie, co jest istotne w okresie niżu demograficznego - podkreśla Barbara Otfinowska.