Akt notarialny związany z przekazaniem działki w formie darowizny został podpisany w wielickim magistracie. Podpisy złożyli Artur Kozioł, burmistrz Wieliczki oraz Joanna Nikodemowicz, zastępca kanclerza ds. Collegium Medicum UJ i Dorota Kłyś, zastępca kwestora ds. Collegium Medicum UJ. Wartość przekazanej działki szacuje się na ponad 16 mln zł.
Budowa szpitala w Wieliczce jest planowana od 2020 r. Rok później 21 października 2021 r. podpisany został w tej sprawie list intencyjny pomiędzy burmistrzem Arturem Koziołem i prof. Tomaszem Grodzickim, prorektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego ds. Collegium Medicum oraz Marcinem Jędrychowskim, dyrektorem SPZOP Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. Dokument mówił o wspólnej realizacji projektu przez gminę Wieliczka, Szpital Uniwersytecki w Krakowie i Collegium Medicum UJ.
Kolejną datą był 13 grudnia 2022 r., gdy burmistrz Artur Kozioł oraz prorektor prof. Tomasz Grodzicki podpisali porozumienie dot. kierunków współpracy pomiędzy gminą uczelnią w zakresie budowy i utworzenia nowej placówki medycznej. Natomiast Rada Miejska w Wieliczce na sesji 2 czerwca tego roku podjęła stosowną uchwałę w sprawie wyrażeniu zgody na przekazanie gminnej działki w formie darowizny dla UJ.
- Przy podjęciu współpracy dla realizacji tak strategicznego dla Wieliczki projektu, powstaje pytanie - w jaki sposób to ważne dla mieszkańców zadanie zrealizować. Możemy założyć, że dla tak istotnego przedsięwzięcia uda się pozyskać finansowe z Krajowego Programu Odbudowy, którego beneficjentem będzie Uniwersytet. Cieszę się, że możemy stworzyć warunki dla realizacji tej strategicznej dla mieszkańców Miasta i Gminy Wieliczka inwestycji. Bardzo dziękuję wszystkim za podjęcie działań na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców i zabezpieczenia ich potrzeb w tym zakresie. - powiedział Burmistrz Wieliczki Artur Kozioł.
O tej inwestycji i współpracy Wieliczki z UJ mówiono w ubiegłym roku podczas Międzynarodowej Konferencji Ekonomia-Finanse-Zarządzanie w Wieliczce.
- Współpraca z Wieliczką jest dowodem na to, w jaki sposób odpowiadać na współczesne wyzwania w obszarze medycznym. Myślę, że dzisiaj mówienie o ekonomii finansach i zarządzaniu - nowych wyzwaniach - nie może być oderwane od medycyny. Pandemia uświadomiła nam jednoznacznie, że medycyna jest jednak dla nas wszystkich kluczowa i to niezależnie od miejsca zamieszkania, niezależnie od państw i kontynentów, niezależnie od tzw. peselu. Osiągnięcia współczesnej medycyny są niezbędne, żeby mogły być zastosowane wszędzie i ta wymiana transgraniczna, w kontekście wymiany doświadczeń jest bardzo ważna, żeby poprawić jakość życia mieszkańców, tu i teraz - mówił podczas konferencji prof. Tomasz Grodzicki.
Obecnie podpisanie aktu notarialnego, to kolejny krok dla realizacji inwestycji. Planowany w Wieliczce szpital z przychodnią i centrum dydaktycznym ma funkcjonować w ramach struktury organizacyjnej uniwersyteckiego szpitala w Krakowie.
Gmina Wieliczka przekazując teren pod budowę szpitala, zadeklarowała także przygotowanie koncepcji uzbrojenia tej nieruchomości w wodę, odprowadzenie ścieków, gaz i energię elektryczną oraz przygotowanie koncepcji rozwiązań komunikacyjnych dla przyszłych użytkowników obiektu.
Natomiast UJ zdeklarował rozpoczęcie inwestycji do 5 lat od zawarcia umowy darowizny działki. Może to wykonać po spełnieniu wymogów formalnych i uzyskaniu środków finansowych na realizację przedsięwzięcia. A po oddaniu obiektu do użytkowania deklaruje prowadzenie w nim działalności leczniczej w ramach SPZOZ Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Pierwszy żłobek samorządowy w gminie Zabierzów. Jest rządowe...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
