"Sztuka dokarmiania" w Muzeum Narodowym w Krakowie

  "Sztuka dokarmiania" w Muzeum Narodowym w Krakowie

  Gazeta Krakowska

  Gazeta Krakowska

  Na choince ustawionej przed gmachem głównym Muzeum Narodowego w Krakowie zamiast bombek zawisło 12 karmników, pomalowanych wcześniej przez artystów. W zimie będą one pełniły swoją naturalną funkcję, później zostaną zlicytowane.
  Karmniki pomalowali m.in. Cecylia Malik, Monika Drożyńska, Artur Wabik, Bogusław Bachorczyk, Olaf Cirut i Jacek Sroka.

  W okresie zimowym karmniki będą schronieniem i miejscem posiłku dla ptaków. Potem zostaną zlicytowane, a dochód przeznaczony zostanie na rzecz jednego z krakowskich schronisk dla zwierząt. 8-metrowa choinka po kilku tygodniach zostanie przewieziona do kompostowni, gdzie będzie przerobiona na składnik użyźniający glebę.


  Akcja "Sztuka dokarmiania" to kolejna ekologiczna inicjatywa Muzeum Narodowego w Krakowie. Placówka ma dla widzów więcej niespodzianek. Od czwartku do 27 stycznia wszystkie wystawy stałe i czasowe będzie można zwiedzać bezpłatnie. Za darmo będzie można wejść do gmachu głównego, Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, galerii w Sukiennicach, Kamienicy Szołayskich, Domu Józefa Mehoffera, Domu Jana Matejki oraz Arsenału Muzeum Książąt Czartoryskich.

  Jeśli tylko dopisze pogoda, od początku stycznia przed gmachem głównym muzeum będzie ślizgawka, której nie należy mylić z lodowiskiem. "Do dyspozycji gości będzie bezpieczna, równa platforma pokryta śniegiem, który trzeba będzie wyślizgać" - wyjaśnił projektant Jacek Paździor ze studia Latala Design.

  Otoczona kolorową palisadą ślizgawka będzie mieć wymiary 30 m na 7,5 m. Jej elementy będzie można demontować i wykorzystać w kolejnych sezonach.

  "Muzeum to nie tylko miejsce kontemplacji dzieł sztuki i edukacji, ale też miejsce, gdzie można się bawić. Do utworzenia ślizgawki zainspirowała nas żywa w okresie międzywojennym tradycja ślizgawek w pobliskim Parku Jordana" - powiedziała PAP koordynatorka projektu Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego. "Ślizgawka przed Muzeum ma być przestrzenią relaksu - wystarczą dobre chęci, by zacząć się bawić" - dodała.

  Uroczystą inaugurację ślizgawki zaplanowano na 4 stycznia w południe.


  Moda w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]  Możesz wiedzieć więcej! Kliknij, zarejestruj się i korzystaj już dziś!  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

  "Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo