Ile razy zdarzyło się nam zapomnieć obejrzeć ciekawą wystawę, mówiliśmy sobie, że mamy jeszcze sporo czasu do jej zakończenia? Tym, którzy nie mają głowy do terminów, Muzeum Narodowe w Krakowie postanowiło dać prezent, który powinien ich zmotywować. Do 27 stycznia wszystkie wystawy Muzeum - stałe i czasowe - zobaczymy za darmo.
Muzealniczy ferment zaczął się tuż po świętach Bożego Narodzenia. Od 27 grudnia na choince ustawionej przed Gmachem Głównym zamiast bombek pojawiły się karmniki, które zbudowali m.in. Cecylia Malik, Malwina Niespodziewana, Monika Drożyńska i Bogusław Bachorczyk. Po zimie karmniki zostaną oddane na licytację, a dochód z niej zasili kasę krakowskiego schroniska dla zwierząt. Choinka też się nie zmarnuje. Po świętach trafi do kompostowni. Odbędą się także warsztaty, na których dowiemy się jak zutylizować nasze poświąteczne drzewko. "Sztuka dokarmiania" to kolejny po m.in. Rowerowej Masie Krytycznej ekoprojekt, który wspiera Muzeum Narodowe.
To jednak dopiero początek. Przed gmachem Muzeum można także się... poślizgać. I nie chodzi tu o oblodzony chodnik. - Jeśli tylko dopisze pogoda, przed Gmachem Głównym muzeum będzie ślizgawka, której nie należy mylić z lodowiskiem. Będzie to bezpieczna, równa platforma pokryta śniegiem, który trzeba będzie wyślizgać - tłumaczył PAP projektant Jacek Paździor ze studia Latala Design. - Do jej utworzenia zainspirowała nas międzywojenna tradycja ślizgawek w parku Jordana - dodaje Katarzyna Bik z Muzeum Narodowego. Oczywiście, wyślizganiem zajmą się sami krakowianie. Oficjalne otwarcie ślizgawki odbyło się w piątek w południe.
To, co najważniejsze, czeka nas jednak we wnętrzu Muzeum. Za darmo zwiedzimy Gmach Główny, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Galerię w Sukiennicach, Kamienicę Szołayskich, Dom Józefa Mehoffera, Dom Jana Matejki oraz Arsenał Muzeum Książąt Czartoryskich. Oprócz stałych ekspozycji, będzie okazja zobaczyć m.in. wystawę "Xięga Bałwochwalcza Brunona Schulza" - z cyklu "Galeria Żywa" w Gmachu Głównym (tylko do 9.01), "Zawsze Młoda! Polska sztuka około 1900" w Kamienicy Szołayskich, czy "Wielka rekwizytornia artysty" w Domu Jana Matejki.
Dla widzów przygotowane zostaną specjalne wejściówki, które będzie można odebrać w kasie wybranego oddziału w dniu zwiedzania. Zwolnieniu z opłaty nie podlegają zajęcia edukacyjne, lekcje, warsztaty i usługi przewodnickie.
Monika Jagiełło
Gdzie i kiedy:
Do Niedzieli 27.01
M.in. GG Muzeum Narodowego,Pałac bp. Erazma Ciołka, Kamienica Szołayskich
Wstęp wolny.
Szczegółowy program www.muzeum.krakow.pl
Moda w przedwojennym Krakowie [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!