Zanosi się na niecodzienne referendum w Szwajcarii, kraju, który jest szeroko znany w świecie między innymi z tego, że bardzo często sięga po ten środek demokracji bezpośredniej, z którego korzystają obywatele.
To najbliższe głosowanie będzie dotyczyło ochrony środowiska czy budowy nowej drogi w miasteczku, ale zmiany lokalnego prawa, które uwzględni „podstawowe prawa do życia dla zwierząt z rzędu naczelnych”
Tym samym Szwajcaria ma szanse stać się pierwszym krajem, w którym przyznane zostaną małpom „podstawowe prawa”.
Obywatele oddając swój głos zadecydują o zmianie konstytucji swojego regionu, które ma uwzględnić podstawowe prawa do życia dla naczelnych innych niż ludzie.
To niecodzienne głosowanie odbędzie się w Bazylei i zostało już zatwierdzone przez sąd najwyższy tego kraju.
Cały proces został uruchomiony po tym, jak działacze działający na rzecz praw zwierząt Sentience Politics zebrali 100 tysięcy podpisów potrzebnych do poparcia wspomnianej inicjatywy.
Pomysłodawcy pomysłu uzasadniali go w ten sposób, że zwierzęta są „bardzo złożonymi istotami, posiadającymi nieodłączny, istotny interes w prowadzeniu życia w integralności cielesnej i umysłowej” - powiedzieli członkowie grupy.
Władze kantonu i miasta sprzeciwiły się jednak początkowo głosowaniu w tej sprawie, twierdząc, że mogłoby to naruszać prawo federalne.
Sąd w Bazylei w zeszłym roku oddalił skargę na legalność tej inicjatywy
Sąd Najwyższy Szwajcarii odrzucił teraz odwołanie od tego orzeczenia, otwierajac tym samym drogę do referendum.
Sąd stwierdził w swoim oświadczeniu tak: Zasadniczo kantony mogą iść swoim prawodawstwem dalej niż ochrona gwarantowana przez konstytucję federalną.
Wspomniana inicjatywa nie wymaga, aby prawa federalne przyznane ludziom zostały rozszerzone na zwierzęta, ale prosi o wprowadzenie szczególnych praw dla zwierząt z rzędu naczelnych. Chodzi na przykład o goryle czy szympansy.
Chociaż jest to niezwykłe, samo w sobie nie jest sprzeczne z prawem wyższym.
Jeden z przedstawicieli Sentience Politics powiedział agencji prasowej ATS, że jest podekscytowany tą historyczną decyzją.
