Stefan Maciejewski urodził się w 1936 roku w Garbatce koło Radomia. Szkołę średnią kończył w Krakowie, a następnie studiował na Wydziale Filologii Polskiej oraz Wydziale Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po studiach podjął pracę jako bibliograf w Bibliotece Wojewódzkiej w Szczecinie (1959-1960). Następnie był nauczycielem Zasadniczej Szkoły Handlowej w Krakowie (1961--64), kierownikiem Szkoły Podstawowej w Leszczyńcu w Karkonoszach, jak też kierownikiem domu studenckiego Żaczek w Krakowie (1966-67).
Pracę dziennikarską rozpoczął jako reporter "Echa Krakowa" (w latach 1967-1970). Współtworzył także pismo "Student" i został jego pierwszym redaktorem naczelnym. Był też publicystą "Życia Literackiego". W 1972 zadebiutował jako pisarz zbiorem opowiadań "Czas mężczyzn".
W latach 1973-74 zamieszkał w Białymstoku i związał się z "Gazetą Białostocką". W tym okresie rozpoczął poznawanie Suwalszczyzny, którego pokłosiem był cykl reportaży historycznych o wybitnych postaciach związanych z północno-wschodnią Polską oraz o pierwszych piewcach Suwalszczyzny, które ukazały się w książce "Szlachetni pasjonaci".
W 1975 r. powrócił do Krakowa i podjął pracę w "Gazecie Południowej" (1975-80), a następnie w "Gazecie Krakowskiej" (1981). Jednocześnie współpracował m.in. z: "ITD", "Kontrastami", "Przekrojem", "Podtatrzem", "Życiem Literackim".
W drugiej połowie lat 70. parokrotnie przedsięwziął wyprawy kajakowe szlakiem Czarnej Hańczy (na kanwie jednej z nich powstała opowieść "W pogoni za rakiem"), Biebrzy i innymi rzekami i jeziorami Suwalszczyzny, a także wędrówki piesze po hańczańskiej krainie.
W latach 1980-81 zaangażował się w organizację Polskiego Klubu Ekologicznego (współzałożyciel i pierwszy przewodniczący Klubu) oraz reaktywowanie Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. Wiele artykułów poświęcał problemom ochrony środowiska i przyrody polskiej oraz krajoznawstwu.
W stanie wojennym został usunięty z pracy bez prawa wykonywania zawodu i do końca PRL nie uprawiał dziennikarstwa w oficjalnej prasie. W 1984-89 był kierownikiem Dworu Tetmajerów (Oddział Muzeum Tatrzańskiego) w Łopusznej. Opublikował opowieść o zwierzętach pt. "Saga o ginących i uratowanych" (1988) oraz o dziejach miejscowości "Zakopane, Zakopane..." (1993).
W 1989 r. wyjechał do siostry do Australii, gdzie pracował w kopalni opali. Po powrocie w 1990 nawiązał współpracę m.in. z pismem "Aura" i "Przekrojem".
W 1991 zamieszkał w Suwałkach. O Suwalszczyźnie napisał dziesiątki tekstów dziennikarskich, literackich (opowieści, legendy, wiersze) i popularnonaukowych, został też autorem paru przewodników.
W latach 2008-11 był redaktorem naczelnym "Pamiętnika PTT", ponadto współpracował z rocznikiem "Małopolska". W 2014 r. opublikował monografię Muzeum Tatrzańskiego pt. "W kręgu Muzeum Tatrzańskiego".
Pogrzeb śp. Stefana Maciejewskiego odbędzie się 9 sierpnia (piątek). Rozpocznie się o godz. 11 w kościele Stygmatów św. Franciszka z Asyżu przy ul. Ojcowskiej 1. Zmarły zostanie pochowany na Cmentarzu Bronowickim przy ul. Pasternik.
Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?