Rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego stała się okazją do powrotu do Rydlówki, miejsca, gdzie odbyło się słynne wesele Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, które stało się kanwą dramatu "Wesele". To właśnie najsłynniejsze dzieło literackie Wyspiańskiego stanie się punktem, wokół którego Muzeum Krakowa zorganizowało cykl wydarzeń urodzinowych, znalazł się wśród nich przedstawienie "Wesela" odegrane w scenerii, w której rozgrywały się wydarzenia będące jego kanwą.
W dramacie „Wesele” Stanisław Wyspiański przedstawił cały przekrój ówczesnego społeczeństwa: chłopów, inteligentów, artystów, mieszczan, szlachtę, żydów i kler. Tworząc ten barwny obraz na modeli wybrał sowich przyjaciół i znajomych goszczących w Bronowicach na weselu Lucjana Rydla.
,,Wesele” w reżyserii Janusza Klemensa, na które Muzeum Krakowa zaprasza do Rydlówki od 17 do 19 stycznia - będzie niecodzienną okazją by doświadczyć energii dramatycznej tego ponadczasowego arcydramatu w autentycznych izbach domu zabawy weselnej, czyli przestrzeni będącej źródłem i inspiracją z której czerpał artysta.
Spektakle zostaną zagrane: 17 stycznia o godz. 15:00 (otwarta próba generalna) i o godz. 19:00 (premiera). Kolejnego dnia przedstawienie można będzie zobaczyć o godz. 18:00, a w niedzielę, 19 stycznia o godz. 14.30 i 18.30.
Ze względu na to, że Rydlówka jest miejscem niewielkich rozmiarów, limit uczestników to 20 osób. Bilety w cenie 50 zł dostępne przez stronę internetową Muzeum Krakowa.
Spotkanie z Mają Kleczewską
Temat "Wesela" powróci także w sobotę, 18 stycznia o godz. 15.00, kiedy to odbędzie się spotkanie z Mają Kleczewską, reżyserką przedstawienia "Wesele" w Teatrze im. Słowackiego zatytułowane "Sny i demony „Wesela”. Głównym punktem spotkania będzie rozmowa o współczesnych reinterpretacjach dzieł Wyspiańskiego przez twórców spektaklu w reżyserii Mai Kleczewskiej. To doskonała okazja, by zgłębić dialog między tradycją a współczesnością oraz spojrzeć na „Wesele” przez pryzmat współczesnych wyzwań i estetyki.
