Turyści zwiedzający zamek mogli podziwiać tańce sprzed kilkuset lat, pokazy musztry, szermierki oraz życie obozowe. Groźnie zrobiło się, gdy Szwedzi postanowili zdobyć zamek. Barwne widowisko pokazane przez ludzi w strojach i mundurach z XVII wieku zachwycało widzów.
Walki miały przypominać te z 1655 roku, gdy Szwedzi w poszukiwaniu skarbca koronnego, ukrytego przez marszałka wielkiego koronnego Jerzego Lubomirskiego. Fałszywa wieść głosiła, że skarby są właśnie w zamku Tenczyn.
Szwedzi pod wodzą Königsmarka zdobyli warownię, której bronili Polacy pod wodzą kapitana Jana Dziuli. Skarbca koronnego nie zdobyli i niedługo później, w lipcu 1656 roku, opuszczając to miejsce spalili Tenczyn.
Organizacją zabaw i pokazów na zamku oraz przypomnienia bitwy sprzed 361 lat zajęło się centrum kultury w Krzeszowicach i Kompania Dragonów Pana Zebrzydowskiego. Widowisko oglądały grupy turystów, które z zainteresowaniem odwiedzają to miejsce. Mimo, że prace zabezpieczające i konserwatorskie wciąż trwają, co weekend odnowioną już sporą część ruin odwiedza ponad tysiąc osób.