WIDEO: Krótki wywiad
Kto może zostać beneficjentem największego programu wsparcia działań badawczo-rozwojowych? Jak skutecznie starać się o pieniądze z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można było uzyskać podczas spotkania, które Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zorganizowało 23 października w Krakowie. Do udziału zaproszono przedstawicieli firm, start-upów oraz naukowców.
- Uczestnicy naszych warsztatów mogą dowiedzieć się co dofinansowujemy, w jaki sposób podzielić innowacyjny pomysł na etapy, jak wygląda ocena wniosku o dofinansowanie. Sprawdzamy też, czy projekt zawiera w sobie cechę innowacyjności. Największy nacisk kładziemy jednak na to, żeby projekt na innowacyjny biznes był opłacalny - mówi Dorota Toczyska z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
Podkreśla również, że konkursy „Szybkiej Ścieżki” są organizowane przez NCBR od 2015 r. - Możemy już pochwalić się ponad trzema tysiącami dofinansowanych projektów. Średnio co trzeci złożony wniosek jest wspomagany finansowo – podkreśla Dorota Toczyska. I przypomina, że wnioski o dofinansowanie można składać do 16 grudnia.
W Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Małopolskiego określono siedem inteligentnych specjalizacji. Wśród nich znalazły się: nauki o życiu, energia zrównoważona, technologie informacyjne i komunikacyjne, chemia, produkcja metali, elektrotechnika i przemysł maszynowy oraz przemysły kreatywne i czasu wolnego.
O dofinansowanie z „Szybkiej Ścieżki” mogą się ubiegać duże, średnie i małe przedsiębiorstwa oraz start-upy. W tym roku po raz pierwszy do konkursu dopuszczono również konsorcja przedsiębiorców oraz jednostek naukowych. Beneficjenci mogą liczyć na dofinansowanie nawet do 80 proc. wartości ich projektu. Pozostałe 20 proc. musi pochodzić ze środków własnych. Całkowita wartość kosztów kwalifikowanych projektu nie może przekroczyć 50 mln euro.
Jednym z uczestników szkolenia był Jerzy Opad, który prowadzi platformę sprzedażową w internecie. - Nasza spółka już pozyskała dofinansowanie ze środków unijnych, więc temat dotacji nie jest nam obcy. Widzimy dużą szansę na rozwój naszego przedsiębiorstwa poprzez wytworzenie nowej technologii lub produktu, który pozwoli nam wyprzedzić konkurencję. W branży programistycznej postęp jest bardzo szybki i trudno konkurować z ośrodkami np. w San Francisco, gdzie te innowacje powstają. Dzięki wsparciu NCBR taka konkurencja jest już możliwa w Polsce – mówi Jerzy Opad.
Zorganizowane w Krakowie spotkanie „NCBR dla Firm – wsparcie przedsiębiorców z POIR” składało się z dwóch części: informacyjnej i warsztatowej. Jego uczestnicy poznali zasady udziału i kryteria oceny w konkursach NCBR finansowanych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Przedsiębiorcy mieli również możliwość indywidualnych spotkań z ekspertami, w trakcie których mogli przeanalizować założenia swojego pomysłu, uzyskać porady dotyczące przygotowania projektu B+R. Eksperci NCBR prezentowali konkretne przykłady realizowanych bądź wdrożonych innowacyjnych projektów dofinansowanych z POIR.
Spotkania dla przedsiębiorców oraz jednostek naukowych organizowane są w miastach całej Polski od 2018 r. Więcej informacji na temat dofinansowań można znaleźć na stronie www.ncbrdlafirm.pl
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Rynek Główny pełen grzybów. Tak handlowano skarbami lasu!
- Nowy odcinek ekspresowej zakopianki gotowy! Zobacz jak wygląda!
- Parkowanie w Krakowie. Nowe zasady, większa strefa
- Najbardziej ekskluzywne osiedla w Krakowie [TOP 10]
- Wisła Kraków. Żony i partnerki piłkarzy [ZDJĘCIA]
