Nasza Loteria

Szykują się rekordowe wybory w Krakowie. Prawie 6 tys. pakietów wyborczych, ponad 37 tys. osób dopisanych do spisu wyborców

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
W Krakowie do spisu wyborców dopisała się rekordowa liczba osób
W Krakowie do spisu wyborców dopisała się rekordowa liczba osób Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Już w niedzielę wybory prezydenta RP. W Krakowie rekordowa liczba osób złożyła wnioski o dopisanie do spisu wyborców – ponad 37 tys. Blisko 6 tys. osób złożyło wnioski o możliwość głosowania korespondencyjnego.

FLESZ - W jaki sposób wybierzemy prezydenta?

od 16 lat

28 czerwca 2020 roku odbędzie się I tura wyborów prezydenta Polski. Lokale wyborcze będą czynne od godziny 7 do 21. Do tego dochodzi możliwość głosowania korespondencyjnego. To ostatnie cieszy się całkiem sporą popularnością.

Rekordowe liczby wniosków

- W wyborach w 2019 r. wniosków o głosowanie korespondencyjne było ok. 100. Teraz to prawie 6000. To bardzo dużo – mówi sekretarz miasta Antoni Fryczek. Zwraca przy tym uwagę, że miasto miało niewiele czasu na przygotowanie korespondencyjnych pakietów wyborczych. To do urzędu miasta bowiem zgłaszały się osoby, które chciały zagłosować w ten sposób. - Na skompletowanie pakietów mieliśmy zaledwie od jednego do trzech dni – zaznacza Fryczek.

Termin składania wniosków o głosowanie korespondencyjne upływał w zeszły wtorek. Miasto nie mogło jednak od razu przygotować pakietów, ponieważ nie miało jeszcze kart wyborczych. Te do UMK trafiły w zeszłą środę. Żeby karta była jednak ważna, musiała zostać opieczętowana przez obwodową komisję wyborczą. Komisje natomiast konstytuowały się od czwartku do soboty, a ostateczny termin przekazania gotowych pakietów Poczcie Polskiej wypadał… w sobotę.

- Znaczna część pakietów wyborczych mogła być więc skompletowana dopiero w sobotę. Tego dnia wszystkie 5869 pakietów zostało przekazanych Poczcie – zaznacza Fryczek.

Osób do pracy w komisjach nie zabrakło

Od soboty dostarczenie pakietów do wyborców leży już po stronie Poczty. Do naszej redakcji dzwonią mieszkańcy, którzy z kolei zwracają uwagę na problemy z uzyskaniem informacji telefonicznej o pakietach w UMK – telefon milczy albo jest zajęty.

- Poczta miała czas na doręczenie pakietów w poniedziałek i wtorek w tym tygodniu. Mam nadzieję, że wszystkie zostały doręczone. Przy tak dużej liczbie pakietów i tempie pracy nie możemy wykluczyć np. błędów literowych w adresie, co może powodować kłopot z doręczeniem. Co do telefonów, to sugerujemy dzwonienie na każdy numer do urzędu. W ostateczności proszę dzwonić do sekretarza miasta, na pewno odbiorę – powiedział Antoni Fryczek.

Do UMK wpłynęło ponad 37 tys. wniosków o dopisanie do spisu wyborców. - Poprzednie wybory parlamentarne były oceniane jako rekordowe, wniosków takich było wtedy 25 tys. - zaznacza sekretarz miasta.

Oprócz tego do rejestru wyborców dopisały się 1993 osoby, zaświadczenia o prawie do głosowania pobrało 3471 osób, a zawiadomienia z gmin i konsulatów 20 tys. 449 osób. Te ostatnie dotyczą wyborców, którzy wpisani są do stałego rejestru wyborców w Krakowie i zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego lub dopisali się do spisu wyborców i rejestru wyborców poza Krakowem.

- W sumie w ciągu trzech tygodni wniosków i próśb w sprawie wyborów wpłynęło 69 tys. 362 – dodaje Antoni Fryczek. Liczba wyborców w Krakowie wynosi blisko 590 tys. W ubiegłym roku było ponad 607 tys. uprawnionych do głosowania.

W Krakowie mamy 405 stałych komisji i 42 komisje odrębne (szpitale, przychodnie, areszty, DPS-y). Według przepisów komisje powinny liczyć minimalnie trzech członków. W Krakowie zgłosiło się ponad 3 tys. chętnych do pracy w nich, w efekcie średnia ilość członków komisji to siedem osób.

Zasady bezpieczeństwa

Urzędnicy przypominają o kwestiach bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa. W lokalach wyborczych może przebywać jedna osoba na 4 metry kwadratowe. Udając się na wybory, powinniśmy mieć maseczkę. W przeciwnym wypadku członkowie komisji mogą nam odmówić wpuszczenia do lokalu wyborczego. W komisjach będą dostępne długopisy niezbędne do oddania głosu, ale zalecane jest, aby przynieść własny długopis.

W związku z limitem osób w lokalu wyborczym niewykluczone mogą być kolejki przed nimi. Co w sytuacji, gdy po godzinie 21 wciąż będzie kolejka przed lokalem wyborczym? Krakowscy urzędnicy stoją na stanowisku, że każdy, kto pojawi się przed 21 w lokalu, jak i zarówno w kolejce przed nim, do oddania głosu będzie dopuszczony. Jeśli w kolejce pojawi się po 21, to już nie.

Wyborcy muszą też pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu tożsamości ze zdjęciem. Aby komisja mogła potwierdzić tożsamość, trzeba będzie na chwilę uchylić swoją maseczkę.

Do lokali wyborczych Kraków zamówił w Ministerstwie Zdrowia ok. 1400 opakowań rękawiczek (po 100 szt.), ponad 13 tys. masek, ok. 3800 przyłbic, prawie 900 opakowań płynu do dezynfekcji rąk (po 5 litrów) oraz prawie 500 opakowań płynu do dezynfekcji powierzchni (po 5 litrów).

Koszty zeszłorocznych wyborów parlamentarnych w Krakowie wyniosły ok. 1 mln zł. Teraz będzie to na pewno kilkaset tysięcy złotych więcej. W zdecydowanej większości to środki z budżetu państwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska