MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szykują się zmiany w dodatku z KRUS! Więcej osób dostanie co miesiąc ponad 330 zł do emerytury

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Obecnie ponad 31,6 tys. osób dostaje dodatek z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Ta liczba może wzrosnąć po zmianach przepisów.
Obecnie ponad 31,6 tys. osób dostaje dodatek z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Ta liczba może wzrosnąć po zmianach przepisów. unsplash.com/Hector Reyes
Dobre wieści dla tych, którzy do tej pory nie załapali się na dodatkowe pieniądze, które co miesiąc wypłaca KRUS. Emeryci skorzystają o rok wcześniej, niż ustalały dotychczasowe przepisy. Trwają prace nad korzystnymi zmianami dla ubezpieczonych. Kto może dostać dodatek do emerytury dla sołtysa?

Spis treści

Najpierw do Senatu trafiła petycja, teraz Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa senatorowie skierowali do Sejmu RP.

Ile osób dostaje 300 plus z KRUS?

Dodatek emerytalny dla sołtysów ma niespełna rok, wprowadziła go ustawa z 26 maja 2023 r., a już pojawiła się potrzeba zmian. Wniosek o świadczenie można składać od 1 lipca 2023 roku. Stawka wynosiła pierwotnie 300 zł i podlega waloryzacji, dlatego od 1 marca 2024 r. jest to 336,36 zł miesięcznie. KRUS wypłaca takie świadczenie ponad 31,6 tys. osób (w lutym 2024 - 31 648 byłych sołtysów).

Przeczytaj też: Ile wynosi najniższa i najwyższa emerytura KRUS? Tylu 100-latków ma emeryturę rolniczą

Do tej pory poza osiągnięciem wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn), trzeba było pełnić funkcję sołtysa przez 8 lat. Teraz to ma się zmienić. I nie tylko to.

Zmiany w dodatku dla sołtysów. Więcej osób dostanie pieniądze z KRUS

Senat przyjął 18 kwietnia 2024 r. i dzień później skierował do Sejmu projekt inicjatywy ustawodawczej ważnej dla emerytów, którzy byli sołtysami. Celem jest nowelizacja ustawy o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa.

Ustawa przyznaje prawo do świadczenia pieniężnego osobom, które pełniły funkcję sołtysa przez okres co najmniej dwóch kadencji, nie krócej niż przez 7 lat. Dotychczas minimalny okres pełnienia funkcji wynosił 8 lat - wyjaśnia Senat RP.

Zmiana miałaby wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Emeryt, który składa wniosek o dodatek dla sołtysa, musi dołączyć pisemne oświadczenie o spełnieniu wymogu (7 lat sprawowania funkcji sołtysa). Dokument trzeba potwierdzić pisemnymi oświadczeniami złożonymi przez co najmniej 3 osoby zamieszkujące w sołectwie w czasie, w którym wnioskodawca pełnił w nim funkcję sołtysa. Aktualnie jest to 5 osób.

Ile lat bycia sołtysem wystarczy do dodatku po zmianach?

Petycję o zmiany do Senatu wniosło Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów. Wskazało na potrzebę modyfikacji przepisów, ponieważ, jak wyjaśnia Krajowe Stowarzyszenie Sołtysów, jej literalne stosowanie spowodowało nieprzyznanie świadczeń znacznej grupie sołtysów, w tym takim, którzy pełnili funkcję sołtysa przez dwie kadencje, lecz nie spełnili wymogu pełnienia tej funkcji przez 8 lat.

Praktyka stosowania regulacji prawnych dotyczących wyborów na sołtysa była taka, iż gminy często w sposób nieuprawniony ogłaszały wybory na nową kadencję o kilka dni wcześniej i skracały formalnie sołtysom okres sprawowania funkcji, tym samym pozbawiając niektóre osoby prawa do świadczenia pieniężnego ze względu na niespełnienie wymogu 8 lat pełnienia funkcji sołtysa.

Projekt nowelizacji ma wprowadzić jeszcze jedną ważną zmianę. Dotyczy sołtysów uprawnionych do świadczenia pieniężnego z tytułu pełnienia funkcji sołtysa oraz pobierających świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Świadczenie pobierane z tytułu pełnienia funkcji sołtysa nie będzie powodowało obniżenia świadczenia uzupełniającego.

Zatem już niebawem grono sołtysów uprawionych do dodatku do emerytury może się poszerzyć.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro!

Źródło: Senat RP, KRUS

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ubezpieczenie maszyn rolniczych. Kiedy jest obowiązkowe?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Szykują się zmiany w dodatku z KRUS! Więcej osób dostanie co miesiąc ponad 330 zł do emerytury - Strefa Agro

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska