Kiedy w 1914 roku przy Rynku Głównym w Krakowie wyburzono trzy średniowieczne kamienice, jeszcze nikt dokładnie nie wiedział, co powstanie w ich miejsce. Pierwszym pomysłem, jaki się pojawił, była budowa hotelu - jednak wojna nie pozwoliła na realizację tych planów.
Kliknij w "zobacz galerię" i zobacz więcej tak wyjątkowych zdjęć w kolorze!:
Przez kilka lat pusty plac z brzydkim ogrodzeniem "straszył" przechodniów, pełniąc zarazem rolę słupa ogłoszeń politycznych. Umieszczano na nim wulgarne hasła i odezwy.
Wielkie niezadowolenie i masowe protesty
Dopiero w 1928 roku Wiedeńskie Towarzystwo Ubezpieczeniowe „Feniks” zwróciło się do architekta Adolfa Szyszko-Bohusza z propozycją zaprojektowania i wybudowania nowej kamienicy. "Feniksa" budowano od 1928 do 1932 roku i już na samym początku budził on wielkie kontrowersje. Bryła budynku w stylu art deco była bowiem zbyt nowoczesna według konserwatorów. Doszło do protestów, które przerwał ówczesny prezydent Krakowa Ignacy Mościcki.
Budynek Feniksa to pierwszy w Krakowie budynek, w którym eleganckie mieszkania zostały wyposażone w klimatyzację. Ze względu na nieistniejącą już attykę (którą wyburzyli Niemcy), mieszkańcy Krakowa nazywali Feniksa „Domem pod Kominami”.
Warto dodać, że w mieście są dwa budynki Feniksa - w podobnym okresie powstał drugi, potężny gmach Feniksa przy ulicy Basztowej.
- Krakowskie absurdy budowlane. Deweloper płakał, jak to wymyślał
- Te znaki nigdy nie wybaczają. Są pamiętliwe i mogą myśleć o zemście bardzo długo
- Ile zarabia kasjer, a ile sprzedawca? Oto zestawienie płac w 18 znanych zawodach
- Najbardziej niebezpieczne przejścia dla pieszych w Krakowie
- Kraków. Tu budują piramidy ze śmieci. A co z recyklingiem w mieście?
