Tak kiedyś handlowano choinkami na Rynku w Krakowie
Rynek Główny w Krakowie pełnił niegdyś funkcję placu targowego, na którym stało około 400 straganów.
Od początków XIV do XVIII wieku każda część placu była zarezerwowana dla sprzedawców oferujących określone towary — był targ węglowy, ołowny, żydowski, rybny, chlebowy, bednarzowy i rakowy.
Jarmark Bożonarodzeniowy w Krakowie
Jarmarki Bożonarodzeniowe od lat są hitem świąt i cieszą się ogromną popularnością. Tradycja jarmarków świątecznych sięga daleko. Jak podaje visitmalopolska.pl
Najstarsze wzmianki o jarmarkach krakowskich pochodzą już z 1310 roku! Te 700 lat doświadczenia kiermaszowo-targowego sprawiają, że Kraków ze swoim bożonarodzeniowym jarmarkiem dumnie staje w targowe szranki wraz z nigdy niezasypiającym Nowym Jorkiem, odległym Singapurem, bliższą nam Pragą czy Wiedniem.
Kiedyś jednak było zdecydowanie inaczej, ale pomimo braku kolorowych światełek i charakterystycznych stanowisk klimat był ten sam. Handlowano nie tylko ozdobami świątecznymi i smakołykami, ale przede wszystkim choinkami. Przejdźcie do galerii i zobaczcie sami, jak niemal 100 lat temu na Rynku Głównym w Krakowie sprzedawano choinki.
Skąd tradycja ubierania choinki
Dzisiaj choinkę na święta Bożego Narodzenia w domu ma niemal każdy. Nie zawsze tak jednak było. Tradycja ozdabiania bożonarodzeniowego drzewka znana jest od XVI wieku i wywodzi się z Niemiec i tamtejszej tradycji ewangelickiej. Zwyczaj ubierania choinki powędrował z Niemiec do Francji, a następnie za sprawą brytyjskiej królowej Wiktorii, rozprzestrzenił się na pozostałe kraje Europy i Ameryki.
Ten materiał może Cię zainteresować: Zdjęcia Krakowa przed II wojną światową. Tak wyglądało życie codzienne mieszkańców
