Tak wyglądało przed wojną więzienie w Nowym Sączu
Początkowo w miejscu, gdzie obecnie znajduje się sądeckie więzienie, była letnia rezydencja w Dolinie Dunajca biskupów krakowskich. W XVII wieku dwór ten uległ całkowitemu spaleniu, a na jego ruinach klaryski rozpoczęły budowę obiektu, który miał być ich filią na terenie miasta.
- 1732 roku odstąpiły częściowo wyciągnięte mury oo. pijarom, którzy już w następnym roku ukończyli budowę, tworząc dwupiętrowe kolegium z małym kościołem. W 1786 roku zakon został przez austriackiego zaborcę zlikwidowany, a po pijarach został tylko zapis w historii i nazwa ulicy: Pijarska - informuje sądeckie więzienie.
Potem klasztor zamienił się w magazyny wojskowe i urząd cyrkularny. W budynku mieściło się też nowosądecki gimnazjum, a od 1855 nieprzerwanie obiekt pełni funkcję więzienia.
- Druga wojna światowa to najczarniejsza karta w historii więzienia, wtedy obiekty sądeckiej jednostki stały się miejscem kaźni i tortur polskich patriotów. Przypomina o tym obelisk przy moście kolejowym nad Dunajcem, miejsce straceń 180 zakładników przetrzymywanych i torturowanych w murach więzienia - czytamy na stronie internetowej więzienia.
- Taki prywatnie jest Marcin Janusz, srebrny medalista Igrzysk Olimpijskich
- Tak mieszkają Sławomir i Kajra. To ich urocze gniazdko w Małopolsce
- Darek kocha motoryzację. W garażu ma lincolna z 1974 roku o wadze ponad 2 ton
- Mural „Matki Sybiraczki” odsłonięty. W uroczystości wzięły udział setki uczniów
- Ten serial to hit. Kręcono go w słynnej wiosce romskiej w Maszkowicach
To wyjątkowe miejsce na mapie Małopolski. Astro Centrum w Chełmcu oficjalnie otwarte!
