Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tak powstawała fabryka chemiczna w Mościcach [ARCHIWALNE FOTOGRAFIE]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Narodowe Archiwum Cyfrowe
W sobotę 18 stycznia minie dokładnie 90 lat od otwarcia Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Mościcach. Zakłady były kolejnym – po fabryce chemicznej w Chorzowie i porcie morskim w Gdyni – wzorcowym przykładem odbudowy polskiej gospodarki przez rząd II RP.

FLESZ - Azjaci i... roboty na ratunek polskiej gospodarki

Inicjatorem powstania fabryki chemicznej pod Tarnowem był Ignacy Mościcki. Wybudował ją zaś jego zięć Tadeusz Zwisłocki. Pierwsze prace w terenie, na polach folwarku Świerczków, wykupionego przez państwo od księcia Romana Sanguszki (670 hektarów) za 210 tys. amerykańskich dolarów, rozpoczęły się w maju 1927 r.

Tempo i rozmach tej budowy był niespotykany nawet jak na obecne czasy. Najpierw zaczęto budowę dróg dojazdowych, bocznicy kolejowej i osiedla mieszkaniowego. Rok później zaczęły powstawać hale produkcyjne.

Fabryka kosztowała około 90 milionów przedwojennych złotych. Jej uroczystego otwarcia dokonał w obecności prezydenta Ignacego Mościckiego biskup Leon Wałęga 18 stycznia 1930 r.

W piątek - 17 stycznia o godz. 10 w Centrum Sztuki Mościce zaplanowano wykład poświęcony budowie i rocznicy otwarcia fabryki chemicznej. Wzbogacony zostanie on prezentacją archiwalnych zdjęć z tego okresu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska