Jubileuszowe spotkanie rozpoczęło się w czwartek (24 kwietnia) o godz. 13 w Pałacu Goetz, czyli siedzibie dawnych właścicieli browaru.
Sobiesław Zasada, Elżbieta Bieńkowska i wiceszef kancelarii premiera w Okocimiu
Wśród gości uroczystości znaleźli się m.in. potomek rodziny Goetzów - Marek Ronikier, zastępca szefa kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jakub Stefaniak, wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar, była komisarz UE ds. rynku wewnętrznego Elżbieta Bieńkowska, rajdowiec i biznesmen Sobiesław Zasada, niegdysiejsi prezesi Browaru Okocim, w tym były senator Mieczysław Mietła, z kolei Ryszard Pagacz i Marta Malec-Lech reprezentowali zarząd Małopolski.
W oficjalnych wystąpieniach sporo mowy było o historii browaru i jego właścicieli, którą ze swadą przybliżał zebranym Mieszko Musiał, prezes zarządu Carlsberg Polska.
Trzy pokolenia Goetzów w Okocimiu
Początki browaru to rok 1845, kiedy pochodzący z Niemiec Jan Ewangelista Goetz wspólnie z Józefem Neumannem i Julianem Krasnodębskim zdecydował się zainwestować w warzelnię nad rzeką Uszwicą.
- Jan Goetz po przybyciu tutaj bardzo wcześnie zdecydował że rodzina zostanie spolszczona. Miał taką maksymę: „Jemy polski chleb, więc będziemy Polakami”. W 1881 roku Jan Goetz otrzymał tytuł szlachecki i przydomek Okocimski i od tej pory już właśnie w ten sposób rodzina się przedstawiała – opowiadał szef Carlsberg Polska.
Sam browar rozwijał się, w 1911 roku był piątym co do wielkości browarem w Austro-Węgrzech. Piwo z Okocimia eksportowane było także poza Europę, a Albin Goetz-Okocimski, syn Jana, zyskał przydomek „króla piwa”.
Goetzowie angażowali się w życie lokalnej społeczności. Ufundowali Kasę Wsparcia Chorych, szkołę, bibliotekę, szpitalik fabryczny, świetlicę, neogotycki kościół wraz z plebanią. Goetzowie opuścili Okocim na zawsze we wrześniu 1939 roku tuż przed wkroczeniem Niemców. Po wojnie ich majątek przejęło państwo.
- To jest taka piękna opowieść o wspaniałych wizjonerach i przedsiębiorcach, ale ta historia nie ma happy endu, bo skończyła się w trzech pokoleniach. Natomiast przez cały ten czas losy browaru i losy Brzeska były bardzo mocno z browarem związane – zauważył prezes Musiał.
Okocim był zaczątkiem grupy Carlsberg Polska
Browar na początku lat 90. Przekształcony został z jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, a następnie jako spółka akcyjna zadebiutował na giełdzie. W 1996 r. głównym jego akcjonariuszem został duński Carlsberg, co stało się zalążkiem całej grupy Carlsberg Polska, bo z czasem dołączyły do niej browary Piast we Wrocławiu, Bosman w Szczecinie i Kasztelan w Sierpcu.
W Okocimiu od tamtej pory zainwestowano ponad 750 mln zł, a browar jest obecnie największym zakładem grupy Carlsberg Polska, a zarazem jednym z największych i najnowocześniejszych w Europie. Produkowano jest tu piwo tak doskonale znanych marek jak Okocim, ale także Harnaś, Somersby, Garage czy Karmi.
Podczas oficjalnych części urodzinowej gali premierę miał dokumentalny film „Czwarty składnik – ludzie Browaru Okocim” w reżyserii Tomasza Okulicza, można było zwiedzić wystawę historyczną oraz poznać proces warzenia piwa i wziąć udział w warsztatach sensorycznych.
Na wieczornym koncercie jubileuszowym zagrał zespół „Raz Dwa Trzy”.
Słynny Lorraine-Dietrich barona Goetza na rynku w Brzesku
Na piątek (25 kwietnia) zaplanowano z kolei urodzinową atrakcję w Brzesku. Po przejeździe przez miasto na brzeski rynek wjedzie ponad stuletni samochód Barona Jana Albina Goetza-Okocimskiego, właściciela browaru i jednego z najbardziej zasłużonych obywateli regionu.
Zabytkowy model Lorraine-Dietrich SMHI z 1913 roku stanie się też oryginalnym punktem piwnej degustacji.
– Od 180 lat piwo warzone w Okocimiu towarzyszy mieszkańcom Brzeska, będąc nieodłączną częścią lokalnej tradycji. Wciąż kierujemy się mottem założyciela „najlepsze z najlepszego", dbając o jakość i szacunek dla historii. Mam nadzieję, że nasza akcja umili wiosenny piątek i pozwoli wszystkim poczuć dumę z piwnych korzeni miasta – dodaje Marcin Będlin, Dyrektor Browaru Okocim.
Akcja rozpocznie się około godziny 13 na brzeskim rynku i potrwa do godz. 17.
Tarnów Naszemiasto poleca!
- Piękne dziewczyny z Tarnowa i regionu są już w półfinale konkursu miss
- One wybiły się z Tarnowa i regionu. Znane są w Polsce i nie tylko
- Nowy blok z tanimi mieszkaniami na wynajem pod Tarnowem gotowy. Mamy zdjęcia!
- Byliśmy wtedy o 15 lat młodsi. Znajdziecie się na zdjęciach z tamtych czasów?
- Pary małżeńskie z Tarnowa świętowały Złote Gody!
- Oto najpopularniejsze nazwiska w Tarnowie! Nosi je najwięcej mieszkańców miasta
