Zmiany na Przehybie doceniają turyści
Turyści wędrujący do schroniska na Przehybie od razu zauważają zmiany. Przybyły tam dodatkowe atrakcje, które pozwalają na szczycie przyjemnie spędzić czas. Odnowiony taras z odsłoniętym widokiem na Tatry, gdzie postawiono leżaki, na których można odpocząć. Dodatkowe ławki ze stołami czy olbrzymia ławka, którą upodobali sobie najmłodsi piechurzy. Jest ona częściowo podświetlona i jak zdradza nam dzierżawca obiektu być może w przyszłości stanie się małą sceną dla artystów, którzy grają tam kameralne koncerty, często pod gwiazdami.
- Dzięki współpracy z Nadleśnictwem Krościenko udało się nam te widoki na Tatary w końcu odsłonić, teraz odnowiony taras spełnia w stu procentach swoją rolę, oczywiście jeżeli pogoda umożliwia widoki - mówi "Gazecie Krakowskiej" Marek Sztafa, dzierżawca obiektu, który dodaje także, że wprowadzają zmiany, organizują spotkania z przewodnikami, koncerty czy warsztaty żeby "rozruszać to miejsce" i zachęcić turystów do odwiedzin.
Plany są jednak dużo większe, bo przed nowym gospodarzem jeszcze wiele pracy, ale oprócz koniecznych napraw są też inwestycje w atrakcje. Jedna z nich to największa na świecie huśtawka.
Są nowe łazienki, suszarnia czy kuchnia turystyczna, budynek przeszedł prawdziwą metamorfozę. Turyści cenią sobie także menu., do kuchni ustawiają się kolejki. Oprócz odświeżenia od dawna nieremontowanego budynku Marek Sztafa postawił także na dodatkową promocję tego cudownego miejsca w mediach społecznościowych, gdzie od pojawiają się regularnie posty. Tam też turyści mogą wyrażać swoje opinie, dawać wskazówki nowemu gospodarzowi i wszystkim, którzy prowadzą to miejsc.
Pojawiają się tam też zdjęcia z widokiem na Tatry, te jednak można też podglądać online. Kamera live, która oprócz widoków na Tatry pokazuje jaka pogoda jest w górach, to także wskazówka dla tych, którzy wahają się czy wybrać się na Przehybę. Obraz jest udostępniany również dla tych, którzy akurat nie mają takiej możliwości. Kamera live jest dostępna na stronie internetowej przehyba.pl w zakładce w prawym górnym roku "Live".
Szlaki turystyczne na Przehybę
Przehyba to szczyt górski w zachodniej części Pasma Radziejowej w Beskidzie Sądeckim, najwyższy punk to 1175 m n.p.m. Leży niedaleko najwyższego szczytu pasma górskiego – Radziejowej i słynie głównie ze znajdującego się tam schroniska PTTK oraz pięknych widoków na Tatry. Na szczyt można dotrzeć z różnych miejscowości, mając do wyboru kilka szlaków turystyczny.
- Wyruszając ze Szczawnicy mamy do wyboru dwa szlak niebieski -to szlak bardzo stromy i wymagający. Czas przejścia trasy to około 3:30 godz. – 9,5 km lub szlak zielony ze Szczawnicy, również bardzo stromy i męczący. Czas przejścia to około 3:40 godz. – 9,5 km.
- Szlakiem zielonym z Jazowska na Przehybę dojdziemy w 4 godziny, jest to długi, ale łagodny odcinek z ładnymi widokami, jednak większość wędrówki odbywa się przez las.
- Szlak żółty ze Starego Sącza na Przehybę jest bardzo długi, prawie sześć godzin a do pokonania jest 16 km, można rozważyć nocleg w schronisku PTTK.
- Najkrótszy i najłatwiejszym szlakiem do schroniska na Przehybie jest trasa turystyczna z Gabonia drogą asfaltową. Czas jej przejścia to 2:15 godzin– 6,5 km. Idealna dla rodzin z dziećmi, czy rowerzystów. Po drodze piękne widoki, wiaty oraz ławeczki, szczególnie w upalne dni górki strumyk oraz mnóstwo drzew dostarczający przyjemne ochłodzenie. Jest tam również kaplica św. Kingi, gdzie odbywają się msze św.
- Hotel milionera nad Jeziorem Rożnowskim przyciąga celebrytów
- To miejsce nad Jeziorem Rożnowskim zmieniło się nie do poznania
- To tutaj uczestnicy "Sanatorium miłości" balowali. Jest jak w pałacu
- Park Terapeutyczny z amfiteatrem i tężnią solankową. To będzie turystyczny hit
- Remont ratusza pochłonie około 20 milionów złotych i potrwa do 2025 roku
- Wspaniałe krynickie wille. To prawdziwe perełki architektoniczne w szwajcarskim stylu
