Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów. I transport do KL Auschwitz upamiętniony w nietypowy sposób, bo na... przystanku [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
O I transporcie mówią plansze umieszczone na jednej ze ścian przystanku
O I transporcie mówią plansze umieszczone na jednej ze ścian przystanku Paweł Chwał
Tarnów zyskał kolejny autobusowy przystanek tematyczny. Na wiacie przy ul. Lwowskiej 6 umieszczono plansze upamiętniają 80. rocznicę I transportu więźniów do KL Auschwitz, który wyruszył właśnie z naszego miasta.

FLESZ - Kiedy dostaniesz pieniądze za rozliczenie PIT?

Na jednej z przezroczystych ścian przystanku zamontowana została plansza pod hasłem: „80 lat temu KL Auschwitz zaczął się w Tarnowie”. Zawarte zostały na niej najważniejsze informacje na temat I Transportu wraz z pięcioma, archiwalnymi zdjęciami dokumentującymi przemarsz więźniów do pociągu w czerwcu 1940 roku.

Poniżej umieszczone są nazwiska ponad 50 mieszkańców miasta i regionu, którzy znaleźli się w I transporcie oraz informacje i zdjęcia obrazujące, w jaki sposób Tarnów upamiętnia to dramatyczne wydarzenie oraz co zrobiono, aby miejsca pamięci i place dedykowane mu, odpowiadały prawdzie historycznej.

- 14 czerwca 1940 roku to jedna z najboleśniejszych dat w jego dziejach, która jednocześnie zapisała się w historii całego świata, a związana jest z początkiem największego obozu zagłady, który pochłonął wiele milionów istnień ludzkich - mówił podczas uroczystości przy przystanku Ryszard Lis, prezes tarnowskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem - Pamięć o Auschwitz-Birkenau.

W uroczystości wzięli udział licznie tarnowianie oraz młodzież ze szkoły im. Szczepanika, wraz z delegacją ze sztandarem. Plansze sfinansowało Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji w Tarnowie.

Przystanek na Lwowskiej 6 znajduje się pośrodku trasy, którą przed 80 laty pokonali uczestnicy transportu z tarnowskiego więzienia do łaźni miejskiej w celu dezynfekcji i kąpieli. Nazajutrz zostali wsadzeni do pociągu, którym dotarli do nowo powstającego, nazistowskiego obozu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska