Tarnów. Kostka z porfiru nie sprawdziła się na ul....

  Tarnów. Kostka z porfiru nie sprawdziła się na ul. Krakowskiej, ale nadaje się na Kantorię

  Paweł Chwał

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Palety z kostką porfirową dotarły właśnie na Kantorię. Wyłożone nią będą m.in. tarasy wypoczynkowe wokół piaszczystych boisk
  1/14
  przejdź do galerii

  Palety z kostką porfirową dotarły właśnie na Kantorię. Wyłożone nią będą m.in. tarasy wypoczynkowe wokół piaszczystych boisk ©Paweł Chwał

  Zdemontowana z ulicy Krakowskiej kostka z porfiru dostanie nową szansę. Układana jest właśnie na działce obok zbiornika Kantoria, gdzie urządzane są tereny rekreacji, wypoczynku i nowe miejsce koncertów.
  Zobacz galerię
  Odzyskane kostki są oczyszczane i układane w nowym miejscu na odpowiednio przygotowanym dla nich podłożu.

  - Musimy je dokładnie przebierać, bo niestety sporo jest połamanych i popękanych. Wybieramy tylko te, które są w najlepszym stanie - wyjaśnia Jan Mielnik, kierownik budowy.

  Porfirem wyłożone będą częściowo zarówno tarasy wypoczynkowe, jak również prowadzące do nich alejki, które pojawiają się na zagospodarowanym zboczu wokół zbiornika wodnego.

  Prace przy jednych i drugich są już zaawansowane. W przyszłym tygodniu kładzione mają być też deski kompozytowe (będą przeplatać się z porfirem) oraz ma rozpocząć się montaż budynku usługowego między parkingiem a powstającym centrum.

  - Korzystamy ze sprzyjającej pogody i pracujemy na kilku frontach, żeby zrobić jak najwięcej. Zależy nam na tym, żeby zdążyć ze wszystkim przed zimą - wyjaśnia Jan Mielnik.

  Kostka nie sprawdziła się na ulicy Krakowskiej, ale przy Kantorii z jej trwałością już ma nie być takich problemów jak na reprezentacyjnej ulicy w mieście.

  - Tam jeździły po niej samochody, a tu będzie służyć tylko pieszym i ewentualnie rowerzystom - przekonuje Daniela Motak, rzeczniczka prezydenta Tarnowa. Kostkę porfirową usunięto w ubiegłym roku po pięciu latach od jej ułożenia na wyremontowanej Krakowskiej i zastąpiono ją granitem szwedzkim. Ponowne prace pochłonęły około 5 mln zł.

  Miasto jednocześnie wystąpiło na drogę sądową i domaga się od wykonawcy pierwszego remontu Krakowskiej 2 mln zł odszkodowania.

  - Zużyjemy około dziesięciu procent kostki, którą udało się odzyskać. Co do reszty nie ma teraz planu na jej wykorzystanie, ale na pewno nie zostanie wyrzucona - zapewnia Daniela Motak.

  Przy Kantorii powstaną między innymi wysypane piaskiem boiska do gry w piłkę plażową. Pojawią się także tarasy wypoczynkowe z ażurowymi konstrukcjami, na których będzie można zawiesić hamaki i huśtawki, a jedna z prowadzących do tarasów pochylni zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  W drugim etapie prac, które planowane są na przyszły rok, wybudowane mają zostać amfiteatr z pływającą sceną w zakolu stawu oraz promenada spacerowa wzdłuż brzegów zbiornika. Projekt zakłada utworzenie w tym miejscu ścieżki edukacyjnej, plenerowej siłowni oraz basenów-brodzików, w których będzie szansa ochłodzić się w upały. Powstać mają też kolejne miejsca, na których będzie można rozłożyć koce czy leżaki.


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tam jest

  inny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  mikroklimat i nie będą pękać

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

  NAUCZYCIEL ROKU | Etap powiatowy zakończony

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

  Niesamowite zdjęcia Krakowa z lat 70!

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

  SPORTOWIEC MAŁOPOLSKI 2018 | Wybieramy najlepszych i najpopularniejszych sportowców

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?

  Bezdymna rewolucja - czy Polska wykorzysta tę szansę?