Tarnów. Kostka z porfiru nie sprawdziła się na ul....

  Tarnów. Kostka z porfiru nie sprawdziła się na ul. Krakowskiej, ale nadaje się na Kantorię

  Paweł Chwał

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Palety z kostką porfirową dotarły właśnie na Kantorię. Wyłożone nią będą m.in. tarasy wypoczynkowe wokół piaszczystych boisk
  1/14
  przejdź do galerii

  Palety z kostką porfirową dotarły właśnie na Kantorię. Wyłożone nią będą m.in. tarasy wypoczynkowe wokół piaszczystych boisk ©Paweł Chwał

  Zdemontowana z ulicy Krakowskiej kostka z porfiru dostanie nową szansę. Układana jest właśnie na działce obok zbiornika Kantoria, gdzie urządzane są tereny rekreacji, wypoczynku i nowe miejsce koncertów.
  Zobacz galerię
  Odzyskane kostki są oczyszczane i układane w nowym miejscu na odpowiednio przygotowanym dla nich podłożu.

  - Musimy je dokładnie przebierać, bo niestety sporo jest połamanych i popękanych. Wybieramy tylko te, które są w najlepszym stanie - wyjaśnia Jan Mielnik, kierownik budowy.

  Porfirem wyłożone będą częściowo zarówno tarasy wypoczynkowe, jak również prowadzące do nich alejki, które pojawiają się na zagospodarowanym zboczu wokół zbiornika wodnego.

  Prace przy jednych i drugich są już zaawansowane. W przyszłym tygodniu kładzione mają być też deski kompozytowe (będą przeplatać się z porfirem) oraz ma rozpocząć się montaż budynku usługowego między parkingiem a powstającym centrum.

  - Korzystamy ze sprzyjającej pogody i pracujemy na kilku frontach, żeby zrobić jak najwięcej. Zależy nam na tym, żeby zdążyć ze wszystkim przed zimą - wyjaśnia Jan Mielnik.

  Kostka nie sprawdziła się na ulicy Krakowskiej, ale przy Kantorii z jej trwałością już ma nie być takich problemów jak na reprezentacyjnej ulicy w mieście.

  - Tam jeździły po niej samochody, a tu będzie służyć tylko pieszym i ewentualnie rowerzystom - przekonuje Daniela Motak, rzeczniczka prezydenta Tarnowa. Kostkę porfirową usunięto w ubiegłym roku po pięciu latach od jej ułożenia na wyremontowanej Krakowskiej i zastąpiono ją granitem szwedzkim. Ponowne prace pochłonęły około 5 mln zł.

  Miasto jednocześnie wystąpiło na drogę sądową i domaga się od wykonawcy pierwszego remontu Krakowskiej 2 mln zł odszkodowania.

  - Zużyjemy około dziesięciu procent kostki, którą udało się odzyskać. Co do reszty nie ma teraz planu na jej wykorzystanie, ale na pewno nie zostanie wyrzucona - zapewnia Daniela Motak.

  Przy Kantorii powstaną między innymi wysypane piaskiem boiska do gry w piłkę plażową. Pojawią się także tarasy wypoczynkowe z ażurowymi konstrukcjami, na których będzie można zawiesić hamaki i huśtawki, a jedna z prowadzących do tarasów pochylni zostanie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych.

  W drugim etapie prac, które planowane są na przyszły rok, wybudowane mają zostać amfiteatr z pływającą sceną w zakolu stawu oraz promenada spacerowa wzdłuż brzegów zbiornika. Projekt zakłada utworzenie w tym miejscu ścieżki edukacyjnej, plenerowej siłowni oraz basenów-brodzików, w których będzie szansa ochłodzić się w upały. Powstać mają też kolejne miejsca, na których będzie można rozłożyć koce czy leżaki.


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  tam jest

  inny (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  mikroklimat i nie będą pękać

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce