https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów: król musztardy wzleci balonem

Anna Agaciak
Grupa zapaleńców kierowana przez Marka Roleskiego, znanego producenta musztardy i keczupu, zrekonstruowała balon na ogrzane powietrze braci Montgolfier. Pierwszy lot zorganizowano w 1783 r. w Paryżu. Po 227 latach kopia balonu poleci po raz pierwszy w Tarnowie.

Prace nad rekonstrukcją trwały dwa i pół roku. Niezwykła kopia jest już w Tarnowie. Będzie napełniana powietrzem podgrzewanym palnikiem gazowym za pośrednictwem dmuchawy umieszczonej w dębowej beczce.
- Nasza, wykonana w Czechach konstrukcja nie jest z papieru, ale z nowoczesnych materiałów, które pozwolą nam wykorzystywać montgolfierę przez wiele lat - zdradza Krzysztof Rękas, jeden z pilotów balonu. Balonem zajmuje się powołana w tym celu Lotnicza Ekspedycja Historyczna. Siedem osób w strojach z epoki będzie na dużych imprezach w Polsce i na świecie prezentowało, jak 227 lat temu wyglądał pierwszy balonowy lot.

Pierwszych pokazów możemy się spodziewać już wiosną. W Krakowie prawdopodobnie zobaczymy niecodzienny spektakl podczas tegorocznego Małopolskiego Pikniku Lotniczego. Dlaczego Roleski zdecydował się zrekonstruować montgolfierę?

- Bo to jedna z najlepiej rozpoznawalnych ikon cywilizacji - tłumaczy pasjonat lotnictwa. A jego ekipa dodaje, że Roleski jest pilotem i uwielbia tego rodzaju eksperymenty. Przypominają, że wspólnie pobili przecież rekord Guinnessa w kopalni soli w Wieliczce w pierwszym podziemnym locie balonem!

Roleski chce, by jego lotnicze show odbywało się z zachowaniem historycznego klimatu. Dlatego dba szczególnie o wierne odwzorowanie rekwizytów z epoki. Podczas spektakli zobaczymy m.in. osoby w odpowiednich kostiumach i perukach, które powstają w pracowniach Teatru im. Słowackiego w Krakowie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska