Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnów ma sposób na skrzyżowanie śmierci?

Andrzej Skórka
Przechodzący przez ulicę, by osiągnąć cel, muszą pokonywać cztery pasy ruchliwej arterii
Przechodzący przez ulicę, by osiągnąć cel, muszą pokonywać cztery pasy ruchliwej arterii Andrzej Skórka
Tarnów w niecodzienny sposób ma zamiar poprawić bezpieczeństwa na ul. bł. ks. Sitki w Tarnowie. Kierowcy nie będą się tam już rozpędzać, bo na dwupasmówce drogę przegrodzą im "wyniesione przejścia dla pieszych". Pod tą nazwą kryją się nie mniej, ni więcej, tylko przejścia przez ulicę w formie progów zwalniających. Taka decyzje zapadła po niedawnym tragicznym wypadku w tym miejscu.

Czytaj też: W Tarnowie odsłonięto replikę tablicy smoleńskiej [ZDJĘCIA]

Miasto będzie temperowało zapędy kierowców ze skłonnościami do szybkiej jazdy już od przyszłego tygodnia. Za dwa przejścia dla pieszych w formie progów zapłaci w sumie kilkanaście tysięcy złotych.

Dwupasmówka z przymocowanymi do jezdni progami zwalniającymi to wspólny pomysł urzędników oraz policjantów z drogówki. Pojawił się na posiedzeniu komisji badającej okoliczności marcowego śmiertelnego wypadku na skrzyżowaniu ul. bł. ks. Sitki i Goldhammera. Nissan micra potrącił wówczas 66-letniego mężczyznę. Pieszy zginął na miejscu. Do tragedii doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych.

Tuż po wypadku na nowo rozgorzała dyskusja dotycząca bezpieczeństwa na tym skrzyżowaniu. Choć w policyjnych statystykach niczym negatywnym się nie wyróżniało (w ub.r. odnotowano tam 4 kolizje) to w praktyce sprawiało duże problemy. Zarówno pieszym, którzy muszą maszerować przez 4 pasy ruchliwej ulicy, ale też kierowcom. Dla tych ostatnich włączenie się do ruchu, skręcając w lewo z ul. Goldhammera, często kończy się wymuszeniem pierwszeństwa.

- Jest tu bardzo niebezpiecznie, jak tylko możemy uczulamy na to naszych uczniów - mówiła tuż po wypadku Anna Mach, dyrektor pobliskiej szkoły podstawowej i gimnazjum "Siódemka". W imieniu szkoły proponowała zainstalowanie na skrzyżowaniu tymczasowego ronda lub montaż sygnalizacji świetlnej.

Komisja była nieco innego zdania. - Przejazd przez wyniesione przejście będzie od kierowców wymagał zwolnienia do prędkości maksymalnie 30 kilometrów na godzinę - mówi asp. szt. Jerzy Boryczko z tarnowskiej drogówki. - Dla niektórych może to być nieco kontrowersyjne rozwiązanie - dodaje.

Ma rację, bo choć nowych przejść jeszcze nie ma, to kierowcy już krytykują. - Progi zwalniające na dwupasmówce? To jakaś paranoja, nie ma chyba jeszcze takiego miejsca w całej Polsce - mówi Łukasz Wolak dojeżdżający tamtędy codziennie do pracy. - Przecież ta ulica się momentalnie zakorkuje.

Policjanci tłumaczą jednak, że kierowcy nagminnie przekraczają na ul. bł. ks. Sitki dopuszczalną prędkość. Nie robi na nich większego wrażenia skrzynka fotoradaru. Ta jednak zwykle stoi pusta.

Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska