Tarnów siega szerzej po ciepło odpadowe z Azotów
Zawarcie porozumienia z Grupą Azoty to jedno z działań zmierzających do podniesienia przez MPEC parametrów systemu ciepłowniczego, z wysokim udziałem energii odnawialnej i tzw. ciepła odpadowego. To ostatnie produkuje Grupa Azoty w swoich instalacjach przemysłowych.
- To ciepło jest efektem ubocznym procesów produkcyjnych w Azotach, a my z niego skorzystamy. Dzięki temu nie będziemy musieli zużywać tyle węgla, co dotąd do jego wyprodukowania. Dzięki temu będziemy również ponosić mniejsze opłaty z tytułu emisji CO2, a jednocześnie będziemy lepiej postrzegani w tym względzie, co powinno nam otworzyć drogę do uzyskania unijnych dofinansowań na realizowane przez nas projekty – mówi Piotr Augustyński, Przewodniczący Rady Nadzorczej MPEC, który aktualnie wykonuje obowiązki prezesa spółki.
MPEC dostarcza do swojej sieci w Tarnowie ponad 160 megawatów ciepła. Większość jest produkowana we własnych instalacjach, część pochodzi z Grupy Azoty. Dzięki nowej umowie wielkość dostaw z chemicznej spółki zwiększy się z 19 do maksymalnie 30 megawatów.
Przebudowa sieci już się rozpoczęła
Porozumienie wymaga jeszcze dostosowania instalacji obu spółek, m.in. budowy nowych odcinków sieci. Grupa Azoty wykonała już przebudowę sieci przesyłowych ciepła. Ze strony MPEC będzie to nowy łącznik sieci na odcinku od ulicy Siennej do ulicy Łaziennej, o długości 1,4 km. Budowa już trwa. Większe dostawy energii z Grupy Azoty mają być realizowane od 1 października 2022 roku.
- Cieszę się, że wspólnie z MPEC udało nam się wypracować umowę, która pozytywnie wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne tarnowian. Jestem przekonany, że inwestycje poczynione w celu realizacji umowy, szybko się zwrócą – komentuje Zbigniew Paprocki, Członek Zarządu, Dyrektor Generalny Grupy Azoty S.A.
Cena sprzedaży ciepła będzie zatwierdzana przez Urząd Regulacji Energetyki, co dla odbiorcy ciepła będzie gwarancją nieprzekraczania uzasadnionego poziomu kosztów wytwarzania i przesyłu.
- Współpraca z Grupą Azoty otwiera kolejny etap działań podejmowanych przez MPEC Tarnów, których celem jest osiągnięcie parametrów efektywnego systemu ciepłowniczego w Tarnowie, ochrona środowiska i ograniczenie globalnego ocieplenia – mówi Tadeusz Sieńczak, Wiceprezes Zarządu, Dyrektor ds. Technicznych MPEC Tarnów.
Z ciepła systemowego w Tarnowie korzysta aż 80 tysięcy mieszkańców. Tylko w 2020 roku do systemu ciepłowniczego MPEC przyłączono 28 budynków mieszkalnych i obiektów usługowych.
FLESZ - Najdłuższy tunel w Polsce gotowy
